Security regionalism in Central Asia
Orta Asya'da güvenlik bölgeselliği
  1. Tez No: 235096
  2. Yazar: BERİVAN AKIN
  3. Danışmanlar: DR. HASAN ALİ KARASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezin amacı Orta Asya'da bölgesel güvenlik işbirliği incelemesi sağlamaktır. Bölgesellik kavramının en son yükselişi, Orta Asya bölgesel işbirliği için bir itici güç oldu. Bu süreçte, büyük güçler, bölgesel güvenlik tehditleri ve uluslararası sistemin rolü çok önemlidir. Bu tezin amacı bu belirleyicilerin bu süreçteki rolünü değerlendirmektir.Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ), Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ), NATO'nun Barış İçin Ortaklık (BİO) ve küçük boyutlarda Orta Asya bölgesel güvenlik girişimleri bu tezde değerlendirildi. Bu nedenle, üç büyük güçler, Rusya, ABD ve Çin'in, Orta Asya'nın bölgesel güvenliğindeki rolü bu çalışıldı.Bu tez son gelişmeleri, özellikle 11 Eylül saldırılarından sonrasındaki dönemin atlı çizildi. 11 Eylül saldırılarının ardından yapılan Afganistan'daki Amerikan operasyonu, Orta Asya bölgesel işbirliği hızlandırmıştır.Orta Asya bölgesinde nüfuz rekabetinin büyük güçler arasındaki çatışmaya sebep olacağını iddia eden hakim literatür realist teoriye dayanmaktadır. Bu tez Orta Asya güvenlik ihtiyaçları ve büyük güçlerin faydacı çıkarları ile dünya siyasetinde giderek artan bölgesel yaklaşımların ortak paydada buluştuğunu iddia etmektedir. Bu tesadüf güvenlik meseleleri üzerinde bölgesel işbirliğini artıracaktır. Öte yandan, Dünya'da ve özellikle Orta Asya'da istikrar ve güvenliği sağlamak için büyük güç işbirliği büyük güçler rekabet yerini alacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to provide an examination of regional security cooperation in Central Asia. The last resurgence of regionalism became a driving force for regional cooperation in Central Asia. In this process, the role of major powers, regional security threats and international system is very crucial. The aim of this thesis is to provide a deep assessment of these determinants.Collective Security Treaty Organization (CSTO), Shanghai Cooperation Organization (SCO), NATO Partnership for Peace (PfP) and small Central Asian regional security initiatives were evaluated in this thesis. Due to that, the role of three major powers, Russia, the US and China in Central Asian regional security is studied in this work.This thesis emphasized on the current developments especially after the September 11 attacks. The US operation on Afghanistan following September 11 attacks accelerated regional cooperation in Central Asia.Contrary to the mainstream literature based on realist theory, focus on the competition between major powers for influence in the Central Asian region. This thesis argues that Central Asian security needs and major powers pragmatic concerns in the region coincide with the increasing regionalism approaches in the world politics. This coincidence will increase regional cooperation on security affairs. Moreover, major power cooperation will replace major powers competition in order to provide stability and security in the world and particularly in Central Asia.