The role of Russia in the regional security of Central Asia in the post-Soviet era
Sovyet sonrası dönemde Orta Asya'nın bölgesel güvenliğinde Rusya'nın rolü
- Tez No: 799982
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ALİ SONER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sovyetler Birliği'nin çöküşü ve Soğuk Savaş'ın sona ermesi, dünya siyasetinde bölgeselcilik için yeni bir döneme işaret etmiştir. Yeni bölgeselcilik, yalnızca Avrupa bütünleşme çabalarına odaklanmak yerine, dünyanın farklı yerlerindeki kendi özelliklerine has bölgeselcilik vakalarına odaklanmaya başlamıştır. Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Türkmenistan'ın oluşturduğu Orta Asya cumhuriyetleri 1990'ların başında bağımsızlıklarını kazandıktan sonra, -tarafsız statüsü nedeniyle Türkmenistan haricinde-, bağımsız bir bölgeselcilik oluşturmaya koyulmuşlardır. Bu durum kendini güvenlik alanında da göstermiştir, zira bu cumhuriyetler bölgesel işbirliğini gerektiren benzer güvenlik tehditleriyle karşı karşıya bulunmaktaydılar. Radikalizm, terörizm, uyuşturucu kaçakçılığı, sınır anlaşmazlıkları, etnik sorunlar ve su sorunları bu tür ortak güvenlik endişeleri arasındadır. Güvenlik alanında bölgesel öz-örgütlenme çabaları 1990'larda hız kazanmış ve bu, güvenlik işbirliğinde çeşitli bölgesel girişimlerin ortaya çıkmasıyla sonuçlanmıştır. Ancak 2000'li yıllar ile birlikte Rusya'nın bölgeye yönelik değişen politikası bu çabaları baltalamıştır. Bu nedenle, bu tez, Orta Asya'daki güvenlik bölgeselciliğini bağımsızlıklarından itibaren hem kendi öz girişimleri hem de diğer güçlerin girişimleri açısından analiz etmektedir. Orta Asya'nın bölgesel öz-örgütlenme çabalarının, özellikle Rusya'nın Yakın Çevre politikasını gerçekleştirmek için enerji ve kaynaklardan yoksun olduğu bir dönemde görüldüğü, ancak Rusya'nın 2000'lerden itibaren bölgede kendini yeniden göstermeye başlamasıyla önemini kaybettiği ortaya konmuştur. Bu nedenle bu tez, Rusya'nın özellikle 2000'li yıllardaki Orta Asya politikası doğrultusunda kendi bölgesel güvenlik inisiyatiflerini kurarak ve koruyarak bölgede güvenlikten sorumlu ülke haline gelmesi nedeniyle güvenlik alanında bağımsız bir bölgeselcilik türünün gerçekleşemediğini savunmaktadır. Bunun sonucunda Orta Asya cumhuriyetlerinin başlangıçtaki çabaları ivme kaybetmiş, mevcut girişimleri Rusya'nın öncülüğündeki inisiyatiflere dahil edilmiş ve bölgedeki güvenlik bölgeselciliği Rusya'nın gölgesi altında kalmıştır. Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü, Rusya'nın bölgedeki askeri varlığı ve silah ticareti ile birlikte bu amacın gerçekleştirilmesinde başlıca bölgesel araçtır. Bu yüzden Rusya ve Orta Asya cumhuriyetlerinin bu tür bölgesel örgütlerle angajmanları da bölgeselcilik çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The collapse of the Soviet Union and the end of the Cold War marked a new era for regionalism in world politics. The so-called new regionalism set out to find new cases of regionalism with a specific focus on their particularities, instead of focusing solely on the European integration efforts. After the Central Asian republics, namely Kazakhstan, Uzbekistan, Tajikistan, Kyrgyzstan, and Turkmenistan, gained their independence at the beginning of the 1990s, they set out to establish an independent form of regionalism, with the exception of Turkmenistan due to its neutral status. This was also to be seen in the security field, because these republics were facing similar security threats that necessitated regional cooperation. Radicalism, terrorism, drug trafficking, border disputes, ethnic issues, and water issues are among such common security concerns. Regional self-organization efforts in the security field gained momentum in the 1990s, which resulted in the creation of several regional initiatives in security cooperation. After the 2000s, however, these efforts were undermined by Russia's changing policy toward the region. Therefore, this thesis analyzes security regionalism in Central Asia beginning from the time of their independence, both in terms of independent and foreign-sponsored initiatives. It is laid out that Central Asian efforts in regional self-organization were to be seen especially at a time when Russia lacked the energy and resources to realize its Near Abroad Doctrine, but they were undermined when Russia started to reassert itself in the region beginning from the 2000s. Thus, this thesis will argue that an independent form of regionalism in the security field couldn't be realized because Russia became the security manager in the region by establishing and maintaining its own regional security initiatives, which was in line with its Central Asian policy, especially in the 2000s. The initial efforts of Central Asian republics lost momentum as a result, and their initiatives were subsumed under Russian initiatives, leaving the security regionalism in the region under the dominance of Russia. The Collective Security Treaty Organization is the main regional instrument in realizing this objective, along with Russia's military presence and arms trade in the region. Therefore, the engagement of Russia and the Central Asian republics with such regional organizations are also analyzed within the framework of regionalism.