Kazakhstan's role in strengthening the Turkic Council and regional cooperation in Central Asia
Kazakistan'ın Türk Keneşi ve Orta Asya'da bölgesel işbirliğinin güçlendirmesindeki rölü
- Tez No: 490577
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezde Orta Asya Türk Cumhuriyetleri'nin Türkiye ile olan sosyo-ekonomik, siyasi, kültürel alanlardaki işbirlikleri ve Orta Asya'da bölgesel işbirliği ile güvenlik konularının yanı sıra, Yeni Bölgeselcilik ve Liberal Kurumsalcılık teorileri çerçevesinde Kazakistan'ın Türk Keneşi'nin faaliyetlerindekirolü incelenmiştir.Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile Türkiye arasında Türk Devletleri Başkanları Toplantısı, Türk Konseyi Zirveleri giderek önem kazanmıştır. Bu çalışmada, yüksek düzeyde gerçekleşen zirvelerin ana konuları gözden geçirilmiştir ve Türk Devletleri arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve geliştirilmesinde Türk Keneşi'nin rolüde tartışılmıştır. Türk Keneşi'ne üye ülkeler uluslararası kuruluşlar çerçevesinde bir işbirliği yürütmektedirler. Kazakistan, Türk Keneşi'nin geliştirilmesigirişimlerinde önemli role sahiptir. Bu tezin amacı Orta Asya'da işbirliği ve güvenlik sorunları bağlamında Türk Keneşi'nin faaliyetlerini ve Kazakistan'ın işbirliğini güçlendirmedeki rolünü belirlemektir. Çalışmanın ilk bölümünde, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra ortaya çıkan Orta Asya ülkelerdeki sosyo-ekonomik ve politik ilişkiler tartışıldıktan sonra, Türkiye dâhil olmak üzere, ABD, Çin, Rusya ve Avrupa Birliği gibi güçlü aktörlerin Orta Asya'daki çıkarları saptanmıştır. İkinci bölümde, Orta Asya'daki bölgesel işbirliği ve güvenlik konuları ve Kazakistan'ın bu konular bağlamında öne attığı politikalar ve bölgesel işbirliğin güçlendirilmesindeki rolüne değinilmiştir. Üçüncü bölümde, Türk Keneşi'nin faaliyetleri, bölgesel işbirliğinin geliştirilmesinde ele aldığı politika ve stratejilerinin değerlendirilmesi yapılmıştır. Bununla birlikte, bu tez çalışmasında entegrasyonun güçlendirilmesi ve ortak çıkarların belirlenmesine ilişkin gerekli olan, Türk halklarının kültürel, psikolojik ve iletişimsel yakınlıklarının önemli faktörleri de vurgulanmaktadır. Ayrıca, entegrasyon sürecinde Türk Cumhuriyetleri'nin karşılaştığı güncel sorunlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the cooperation among the Central Asian Turkic Republics and Turkey in the socio-economic, political, cultural areas, and regional cooperation and security in Central Asia, besides the role of the Kazakhstan in the activities of the Turkic Council under the framework of New Regionalism and Liberal Institutionalism. After the dissolution of the Soviet Union, the meetings of the Presidents of the Turkic States and the Turkic Council Summits between Central Asian Turkic Republics and Turkey have become increasingly important. In this study, the main themes of the high level summits are analyzed and the role of the Turkic Council in strengthening and improving relations among the Turkic States are also discussed. The member countries of the Turkiс Council cooperate in the framework of international organizations. Kazakhstan has played a significant role in the development of initiatives of the Turkiс Council.The aim of this thesis is to determine the activities of the Turkic Council and the role of Kazakhstan in strengthening cooperation in the context of cooperation and security issues in Central Asia. In the first part of the thesis, after discussing the socio-economic and political relations in the newly emerged states in Central Asia after the dissolution of the Soviet Union, the interests of powerful actors, such as,Turkey, USA, China, Russia and the European Unionin Central Asia areexamined. The second section deals with regional co-operation and security issues in Central Asia, and Kazakhstan's policies concerning these issues and its role in strengthening the regional cooperation.In the third chapter, the activities of the Turkiс Council, its the policies and strategies regarding the development of regional cooperation are evaluated. In addition, in this thesis, important factors of the cultural, psychological and communicative closeness of the Turkish people are emphasized, which are necessary for strengthening the integration unity and determining common interests, Moreover, the current problems encountered in the integration process by the Turkic Republics are included.