The super power versus a regional one: A game theoretical approach to the current nuclear tension between the US and Iran
Süper güç bölgesel güce karşı: Birleşik Devletler ve İran arasındaki nükleer gerilime oyun kuramsal yaklaşım
  1. Tez No: 235097
  2. Yazar: SABRİ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışması Birleşik Devletler ve İran arasındaki nükleer gerilimin nasıl sonuçlanabileceğini araştırmaktadır. Bu tezin savının geliştirilmesinde oyun kuramsal analizlere başvurulmuştur. Öncelikle, devletlerin nükleer silahlara sahip olmayı isteme sebepleri ve İran'ı nükleer silahlara iten sebepler incelenmektedir. İkinci olarak, Birleşik Devletler ve İran arasındaki karşılıklı tehdit algılamaları incelenmekte ve bu tehdit algılamalarının İran'ın nükleer girişimi üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Üçüncü olarak, Birleşik Devletler' in üç politika seçeneği üzerinde durulmuştur. Bunlar, diplomasi, askeri operasyon ve rejim değişikliğini desteklemektir. Dördüncü olarak, İran ve Birleşik Devletler arasındaki etkileşim tam bilgi ve eksik bilgi olmak üzere iki farklı oyun türü, geriye doğru çıkarım ve Bayes teoremi olmak üzere iki farklı yöntem kullanılarak açıklanmıştır. Sonuç olarak, İran'ın nükleer arayışının çoğunlukla güvenlik esasına dayanmakta olduğu ve Birleşik Devletler ve İran arasındaki nükleer gerilimin bir kısır döngü yaratmakta olduğu belirtilmektedir. İran, öncelikle kendini dış tehditlere karşı korumak amacıyla nükleer silahların üzerinde durmaktayken, Birleşik Devletler'in İran'ın nükleer arayışına karşı meydan okuması İran'a bir güvenlik tehdidi teşkil etmekte ve İranlıları kendi nükleer kabiliyetlerini geliştirmek için daha da istekli hale getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates how the nuclear tension between Iran and the US is likely to result. Game theoretical analyses are applied in order to develop the argument of this study. First, the reason why states pursue nuclear weapons and the factors that push Iran to go nuclear are analyzed. Second, the mutual threat perceptions between the US and Iran are analyzed and the effect of such perceptions on Iran?s nuclear venture is investigated. Third, three US policy options, namely diplomacy, military operation and stimulating a regime change, are elaborated. Fourth, the interaction between the US and Iran is analyzed by using two different forms of games, complete and incomplete information, and two different methods, backwards induction and Bayes?s theorem. It is concluded that Iran?s nuclear pursuit is mostly security based and the nuclear tension between Iran and the US creates a vicious circle. While Iran is going for nuclear weapons primarily to protect itself from the external threats, the US challenge to Iran?s nuclear pursuit poses a security threat to Iran and makes Iranians much more eager to develop their own nuclear weapon capability.