Türk bankacılık sektöründe 2008 krizi ve kriz sonrasında alınan önlemlerin ekonomiye etkisi
- Tez No: 429490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
2008 yılında küresel ölçekte meydana gelen ve tüm dünya ekonomilerini farklı boyutlarda etkileyen 2008 krizi, 1929 yılındaki büyük buhrandan beri yaşanmış en ağır kriz olma özelliğine sahiptir. 2000'li yıllar sürekli ev fiyatlarının arttığı ve mortgage kredisi kullanımının arttığı olumlu bir havada sürüp giden bir dönem olmuştur. Bu kredi türünün temel amacı insanları kira öder gibi ev sahibi yapmaktadır. Kısacası belirli bir gayrimenkulü satın almak için çok uzun vadelerle ve düşük faiz oranlarıyla kredi verilmesidir. Tabi durum bu kadar basit olmamakla beraber bu kredileri alan kişiler, aldıkları gayrimenkulü kredi aldıkları kurumlara ipotek ettirmektedirler. Buraya kadar herşey normal gözükmektedir. Hatta maddi durumu yüksek aileler için de avantajlı bir durumdur. Ancak söz konusu düşük gelirli ailelere gelince, bu aileler satın alabileceklerinden ve gelirlerinden çok daha yüksek meblalarda borçlandıklarından ve kredi veren kuruluşlar, düşük gelirli ailelerin beyanlarını araştırmadıklarından ve görmezden geldiklerinden, hatta fazla kredi vermek tek amaç haline geldiğinden birçok kişinin konutuna zamanında ödeme yapılmadığı için el konulmuş ve 2006 yılında satılan bu ipotekli konutlar menkul kıymetleştirme ile piyasalara satılmıştır ve böylece kriz tüm dünyaya yayılmıştır. Yapılan çalışmada ortaya çıkmış olan 2008 küresel krizi öncesinde piyasaların durumu, küresel krizin ortaya çıkma nedenleri, ABD'de patlak veren bir krizin nasıl olurda tüm dünya yayılabildiği ve tabiki Türkiye'nin bu çerçevede krizden ne ölçüde etkilendiği ve aldığı tedbirler incelenecektir. Aynı zamanda kriz kavramı, Türkiye'de bankacılık kavramının gelişim aşamaları ve Türkiye'nin yaşamış olduğu diğer önemli krizler, konuyu daha iyi irdelemek açısından incelenecek konular arasında bulunmaktadır. Yapılan çalışmanın temel amacı, 2008 yılında yaşanan küresel krizin Türk bankacılık sektörü üzerindeki etkilerinin araştırmasının ve alınan önlemlerinin Türk bankacılık sektörü açısından incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
The 2008 financial crisis, which emerged on a global scale and impacted all world economies to different extents, was the most serious depression experienced since that of 1929. In the 2000s, continually rising house prices and increased access to mortgage loans had created a persistently positive atmosphere. The basic goals of these types of credit were to allow people to pay rent or become homeowners. In short, credit was given to purchase real estate with long-term payment plans and low interest rates. Of course, however, the situation was not so simple, as the people receiving this credit had to guarantee the house or real estate in question as collateral to the institutions issuing the credit. There was an advantage here for families with more financial resources. In the case of families with lower incomes, they bought and borrowed at higher rates, while the institutions issuing said credit ignored the income declarations of lower-income customers and even intentionally issued excessive credit with the singular goal of seizing the collateral real estate in the event that payments could not be made in a timely manner. In 2006, high numbers of these mortgaged properties were seized and sold on the securities market, triggering a crisis that spread across the world. The present study investigates the situation of the market before the global crisis of 2008; the reasons for that crisis; the ways in which the crisis, having originated in the United States, was able to spread across the entire world; and, of course, the extent to which Turkey was affected by this crisis and the measurements that were taken in response. At the same time, to address these topics in more detail, this study will also explore the stages of development of the concept of banking in Turkey and the history of other important banking crises experienced in Turkey. The primary goal of this study is to evaluate the research about the effects of the 2008 global financial crisis on the Turkish banking sector and the precautions that the Turkish banking sector took in response to the crisis.