A pharmaceuticals pricing problem
İlaç sektöründe bir fiyatlandırma problemi
- Tez No: 235116
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT ÖZLALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dünyada olduğu gibi Türkiye ilaç sektöründe de sağlık harcamalarının kısılması yönünde ciddi bir eğilim mevcut. Sağlık harcamaları iki en önemli araçla azaltılmak isteniyor; eşdeğer ilaç kullanımının arttırılması ve fiyatlandırma ve geri ödeme politikası değişiklikleri. İlaç harcamalarının yaklaşık %90'ının devlet tarafından geri ödenmesine rağmen, değişen politikalar ve güncel Pazar dinamikleri neticesinde hastalar orijinal ilaçlar için ceplerinden ödedikleri ek hasta katkı payıyla karşılaşabiliyorlar. Bu zorlayıcı pazarda, ek hasta katkı payıyla ilgili ?Talep, ek hasta katkı payıyla nasıl değişmektedir??, ?Hastalar ek hasta katkı payı nedeniyle eşdeğer ilaçlara ne kadar değişim yapmaktadırlar??, ?İlaç firmaları satış ünitesi ve fiyat arasındaki dengeyi göz önünde bulundurarak en uygun fiyatı nasıl belirleyebilir?? gibi bazı sorular öne çıkmaktadır. Bu tezde Lipitor isimli ilaç üzerinde talep eğrisinin tahmini yapmaya çalıştık. Talep eğrisi tahminine göre ek hasta katkı payının ilacın Pazar payı üzerinde belirgin etkili değişkenlerden biri olduğunu bulduk. Ek hasta katkı payı arttıkça hastalar reçetelerini eşdeğer ilaca değiştirmekte ve buna bağlı olarak Pazar payı düşmektedir. Fiyat esnekliğini de tahmin ettik. Sonrasında ilaç şirketinin tek kontrol değişkeni olan fiyata göre gelir maksimizasyonu problemini çözdük. Önemli bulgumuz ise fiyattan kaybedilen geliri Pazar payındaki artışla telafi edemediklerinden şirketler ek hasta katkı payını azaltmamalıdırlar, bunun yerine geliri maksimize eden en uygun fiyatı tespit edebilirler.
Özet (Çeviri)
Pharmaceuticals Market, both globally and in Turkey, is subject to a material tendency in curtailing health expenditures mainly through two instruments; generic drug utilization and policy changes regarding pricing and reimbursement. Although government agencies pay back ~90% of pharmaceuticals expenditures, as a result of policy changes and current market dynamics patients may face an out of pocket extra co-payment for brand-name drugs. In this challenging market, some important questions emerge regarding the extra co-payment such as how does demand change with the existence of an extra co-payment, how much do patients substitute to generics after facing extra co-payment, how do firms may set the prices optimally so manage the trade off between price and quantity sold. As the novelty of this thesis, we try to model the demand function through a simple application for an example drug, named Lipitor. According to the estimation for the demand function, we found that ?extra co-payment? is a significant factor on the market share. The market share decreases with an increase in extra co-payment as patients do switch to generics. We also estimated the price elasticity. Then we solved the firm?s optimization problem which maximizes revenue subject to the firm?s only control variable, extra co-payment. A core finding is that firms should not necessarily minimize or zero extra co-payment as they do not compensate that loss with the corresponding increase in the market share. Instead firms should optimize the extra co-payment.