The closure of the political as a problem of democracy: A critique on democratic thought in Turkey
Demokrasi sorunu olarak politikanın kapanması: Türkiye?de demokrasi düşüncesinin bir eleştirisi
  1. Tez No: 235129
  2. Yazar: H. ERTUĞ TOMBUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÇIRAKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu tez, Türkiye'de üç sosyal bilimcinin çalışmalarındaki Türkiye siyasetini analizini incelemeyi amaçlar: Niyazi Berkes, Şerif Mardin ve Metin Heper. Berkes'in Türkiye'de sekülarizmin gelişimi tezi, Mardin'de merkez-çevre modeli ve Heper'de güçlü devlet geleneği ve rasyonel demokrasi fikri bu çalışmanın eleştirel değerlendirme konularıdır. Bu tezin temel sorusu söz konusu sosyal bilimcilerin analizlerinde geliştirdikleri perspektiflerin, politik olanı merkeze yerleştiren, eleştirel demokratik bir bakış sağlayıp sağlayamadıklarıdır. Projenin amacı, bu üç analizin, Bonnie Honig ve Jacques Rancière'in fikir ve teorilerine dayanan radikal demokrasi perspektifinden bir değerlendirmesini yapmaktır. Tez kuramsal ve kavramsal pozisyonunu çerçevelendirmek amacıyla Honig ve Rancière'in yazılarından yararlanarak, demokrasi ve siyasetin anlamını açımlar. Ayrıca söz konusu kuramsal perspektif, politikanin kapanmasının tanımını verir ve bunun demokrasinin temel bir sorunu oldu?unu ileri sürer. Analiz Berkes, Mardin ve Heper'in politika kavramsallaştırmalarına ve analizlerine temel oluşturan dualitelerine odaklanir. Tezin argümanı Berkes, Mardin ve Heper'in analizlerinin farklı biçimlerdeki politika kapanmalarını demokrasi sorunu olarak belirleme açısından sınırlı olduklarıdır. Ayrıca politika kavramsallaştırmaları ve analizlerindeki dualiteleri ile politikayı indirgerler.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the analysis of Turkish politics in the works of three key social scientists in Turkey: Niyazi Berkes, Şerif Mardin and Metin Heper. Berkes?s account on the development of secularism in Turkey, Mardin?s center-periphery model and Heper?s strong state tradition argument and his idea of rational democracy are the subjects of the critical evaluation in this study. The main question of this thesis is whether the perspective they develop in their analysis can provide a critical democratic vision, which locates the political at its center. My project is to evaluate these three accounts from a radical democratic theory based on the ideas of Bonnie Honig and Jacques Rancière. By drawing on the writings of Honig and Rancière, I aim to elucidate the meaning of democracy and the political in order to frame my theoretical and conceptual position. Additionally, from this theoretical perspective I define the meaning of the closure of the political and argue that it is the fundamental problem of democracy. My analysis focuses on the conceptions of politics and the binary oppositions in Berkes, Mardin and Heper. My argument is that their accounts consist of limitations in registering different instances of the closure of the political as a problem of democracy. Furthermore, they displace politics with their conceptions of politics and dichotomous thinking.