American propaganda in Turkey as economic cultural and military warfare against Germany during the Second World War
İkinci Dünya Savaşı'nda Türkiye'de Amerikan propagandası: Ekonomik askeri ve kültürel alanalarda Almanya ile mücadele
- Tez No: 235130
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDWARD P. KOHN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışması Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasında artanekonomik, askeri ve kültürel ilişkiler yoluyla İkinci Dünya Savaşı sırasındaTürkiye'de Amerikan propagandasını incelemektedir. Savaş öncesinde Almanya'nınTürkiye'deki ekonomik, askeri ve kültürel gelişmelerde büyük etkisi vardı. Bu tür biryakınlık Türkiyenin dış politikasında da etkili olabiliyordu. Türk diplomatları iseTürkiye'nin bağımsızlığına ve bütünlüğüne çok önem vermekteydiler. Savaşagirmenin Türkiye'nin egemenliğini zedeleyeceğini düşünmekteydiler. Bu sebepleTürkiye'yi savaş dışı tutmaya çalışıyorlardı.Savaş başladığında Türkiye Almanya'nın bu etkisini azaltmak istedi ve buamaçla İngiltere ve Fransa'ya yöneldi ancak bu iki ülke Türkiye'nin ihtiyaçlarınıkarşılayamadı. Onların yerine Amerika Kiralama ve Ödünç Verme (Lend-Lease)yardımları, krom alımı, Türkiye'ye askeri uzman gönderimi ve Türk öğrencileriniAmerika'ya kabul etme gibi yollarla Türkiye ile olan ekonomik, askeri ve kültürelilişkilerini geliştirmeye başladı. Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasında bualanlarda yakınlaşma Almanya'nın Türkiye üzerindeki etkisini kırmak veTürkiye'nin Mihver Kuvvetleri yanında savaşa girmesini engellemek amaçlarınıtaşımaktaydı. Kısacası asıl amaç Türkiye'yi ekonomik ve askeri alanlardagüçlendirerek Mihver Devletleri ile savaşmasını sağlamak değildi. Bu açıdanAmerika'nın Türkiye üzerindeki bu çabaları Almanya'nın propagandasına karşıAmerikan propagandası olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes American propaganda in Turkey during the SecondWorld War through the increasing economic, military and cultural relations betweenthe two countries. Germany was very influential in Turkey?s economic, military andcultural development before the war. This kind of affiliation could have an influencein Turkey?s foreign policy. Turkish leaders, on the other hand, attached utmostimportance to Turkey?s integrity and independence. They thought that entering thewar would damage Turkey?s sovereignty. Therefore they wanted to keep Turkey outof war.When the war started Turkey wanted to limit Germany?s influence. For thisreason Turkey turned to Britain and France which could not satisfy Turkey?s needs.America began to increase its economic, military and cultural relations with Turkeythrough Lend-Lease aid, chrome sales, sending military experts to and invitingstudents from Turkey, etc. The improvement of the relations between Turkey andAmerica in those fields aimed to break Germany?s influence in Turkey, and toprevent Turkey?s entrance to the war on the side of the Axis. In this respectstrengthening Turkey in the economic and military fields so that it could fight againstthe Axis forces was not the main aim. Therefore American efforts during the warshould be analyzed as propaganda against German propaganda.