War and peace in the frontier: Ottoman rule in the Uyvar province, 1663-1685
Serhadde savaş ve barış: Uyvar eyaleti'nde Osmanlı hakimiyeti, 1663-1685
  1. Tez No: 235131
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVGENİ RADUSHEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Erdel Prensi György II Rákóczi'nin kışkırtıcı faaliyetleri ve bölgede uzun süredir devam eden Osmanlı-Habsburg rekabeti Osmanlı ordusunun 1663 yılında Macaristan serhaddine doğru bir sefere çıkmasına neden oldu. 10 Ağustos 1664 tarihinde imzalanan Vaşvar Barış Antlaşması'yla son bulan bu sefer sonrasında Vezir-i azam Köprülü Fazıl Ahmed Paşa'nın emriyle Uyvar kalesi etrafında yeni bir eyalet oluşturuldu ve böylece bu sınır bölgesinde 22 yıl sürecek Osmanlı hakimiyeti başlamış oldu. Büyük ölçüde Osmanlı kronikleri, arşiv belgeleri ve ikincil kaynaklara dayalı bu tezde öncelikle 1663 Osmanlı seferi incelenmiştir. Ayrıca, Uyvar eyaletindeki idari yapılanma ve yönetim pratikleri üzerine durulmuş ve Osmanlı-Habsburg serhadi özelinde Osmanlı yönetiminin serhadlerde ortaya koyduğu pragmatik ve esnek idare tarzına dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Not only the provocative activities of the Transylvanian Prince György II Rákóczi but also the centuries-long Ottoman-Habsburg rivalry became the reason of an Ottoman campaign in Hungary in 1663. The war ended with the peace treaty of Vasvár signed on August 10, 1664. It was after this treaty that Köprülü Fazıl Ahmed Paşa, the Ottoman Grand vizier, gave an order to establish a province around the Uyvar fortress, the most significant acquisition of the Ottomans at the end of the war. Thus, the Ottoman rule started in the Uyvar province that formed the Ottoman-Habsburg frontier for 22 years. Based mainly on the Ottoman chronicles, archival documents, and the secondary sources this thesis first describes and analyses the Ottoman campaign in 1663. Then, it pays close attention to the Ottoman administrative practices in the Uyvar province. Finally, it gives us an opportunity to see the tendencies in Ottoman governmental mentality in the Habsburg frontier of the empire.