Dergâh-i Abdal Musa: A heterodox dervish tekke between the state and the people
Dergâh-ı Abdal Musa: Devlet ve halk arasında bir heterodoks tekke
- Tez No: 235132
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ERGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışması Osmanlı Devleti ile heterodoks derviş tekkeleri arasındaki ilişkide gözlenen radikal değişimi açıklamaya yönelik bir hipotez oluşturmayı amaçlamaktadır. Osmanlı uç beyliğinin kuruluş aşaması olan ondördüncü yüzyıldan itibaren bu ilişkinin temeli karşılıklı çıkara dayanıyordu. Fakat yeni aktörlerin ve tehditlerin devreye girmesi ile beraber ilişkilerin doğası dikkat çekecek şekilde değişti.Bu çalışma özellikle Safavî Devleti'nin ortaya çıkışını takiben gözlenen Osmanlılar ve heterodoks Kalenderî dervişler arasındaki ilişkilerdeki dönüşüm dönemini yani geç onbeşinci erken onaltıncı yüzyıla yoğunlaşmaktadır. Safavî da'vet'inin başarısı üzerine Osmanlıların heterodoks Türkmenlere ulaşabilmek için aracı bir ajana duydukları ihtiyaç ve bunu derviş tekkelerinde bulması fikri çalışmanın temel çıkış noktasıdır. Hacı Bektaş Tekke'sinde yapılan düzenlemeler ve bunların diğer Kalenderî tekkeleri üzerine yansıması bu konuyu derinlemesine analiz edebilmek için oldukça önemlidir.Bu dönüşümler Elmalı, Antalya bulunan Abdal Musa Tekkesi üzerinden incelenecektir. Kalenderî bir derviş olarak ortaya çıkan Abdal Musa'nın bir Bektaşi Şeyhine dönüşümü ve tekkesinin doğrudan merkezî Hacı Bektaş tekkesine bağlanması heterodoks Türkmen kabilelerine onların bağlı olduğu heterodoks dervişlere yönelik bu Devlet politikasının belirgin bir örneğidir.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to propose a hypothetical explanation to the reason of the noteworthy transformation in the relations between the heterodox tekkes and the Ottoman State. Since the foundation of the uc beylik at the fourteenth century, these relations were already based on the mutual interests; however after the appearence of new actors and threats their nature changed significantly.The present study tries to understand especially the period of transformations in the relations between the Ottomans and the heterodox Kalenderî dervishes happened after the appearence of the Safavî State hence late fifteenth and early sixteenth century. It focuses on the idea that following the success of the Safavî propaganda the Ottomans needed an intermediary agent to reach out the heterodox Turcomans and they found it in the dervish tekkes. The regulations in the tekke of Hadji Bektash and its reflections on the other Kalenderî tekkes are therefore very important to analyze in details.These transformations will be analyzed through Abdal Musa Tekke of Elmalı, Antalya. Abdal Musa appeared as a Kalenderî dervish transformed into a Bektashi sheikh and his tekke was connected directly to the central Hadji Bektash Tekke is one of the significant examples of this State policy against the Turcoman tribes and their heterodox dervishes.