Bir fenomen olarak grotesk ve çağdaş seramik sanatına yansımaları
Grotesque as a phenomenon and its reflections on contemporary ceramic art
  1. Tez No: 808260
  2. Yazar: ALPER TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DUYGU KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
16. yüzyıldan itibaren sanat ile ilişkisini kesintisiz şekilde sürdüren grotesk, hayal gücü-realite sentezinin doğurduğu uçuk ve absürt bulunabilecek ifade biçimleriyle ilişkili bir terimdir. Grotesk kavramı 20-21. yüzyıla dek“rahatsız edici düzeyde tuhaf”bulunan eserleri tanımlamak için kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüz sanat ortamında ise hayal gücü ile ilişkili alegorik çağrışımlar ve karşıtlıklar barındıran ifadeler ile ilgili olduğu bilinmektedir. Tarihsel süreçte birçok sanat dalında olgu ve biçem olarak karşımıza çıkan grotesk, 20. yüzyıl itibariyle seramik sanatına da yansımıştır. Seramik, modern sanat anlayışının ortaya çıkması ile geleneksel yaklaşımlardan farklı olarak düşünsel, biçimsel ve estetik anlamda kaygılar içermeye başlamıştır. 20. yüzyıl itibariyle de sanat disiplini olarak kabul görmüştür. Bu bağlamda farklı anlatım dillerinin oluşmasına müsait hale gelen seramik sanatı, etkin ifade ve özgünlük arayışında çeşitli üslupları barındırmaya başlamıştır. Postmodernizm sonrası dönemde bir biçem olarak grotesk, seramik malzeme ile geleneksel anlayışı aşma anlamında güçlü bir birliktelik doğurmuştur. Zıtlık barındıran imgelerin bir araya geldiği ve metaforik düzlemde biçime yansıdığı grotesk tavrın çağdaş seramik sanatına da bir eğilim olarak taşındığı bilinmektedir. Bu araştırmada groteskin çeşitli sanat disiplinlerine ve çağdaş seramik sanatına güçlü bir olgu, biçem olarak etkisi ve yansımaları üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Grotesque, which has maintained a continuous relationship with art since the 16th century, is a term associated with expression forms that can be surreal and absurd, born from the synthesis of imagination and reality. The term“grotesque”has historically been used to describe works that are“disturbingly strange”up until the 20th-21st centuries. In the contemporary art scene, it is known that grotesque is related to expressions that contain allegorical connotations and contrasts associated with imagination. Grotesque has appeared as a phenomenon and style in many art forms throughout history and has also been reflected in ceramic art since the 20th century. Ceramics began to include intellectual, formal, and aesthetic concerns different from traditional approaches with the emergence of modern art. It has been accepted as an art discipline since the 20th century. In this context, ceramic art has become conducive to the formation of different forms of expression and has begun to include various styles in the pursuit of effective expression and originality. In the postmodern period, grotesque has produced a strong alliance with ceramic material in terms of surpassing traditional understandings. Grotesque, which allows for the formation of contrasting images, the creation of unusual-surreal images, and metaphoric expressions, is a method that forms the entirety of frequently used elements in contemporary ceramic art. This research will focus on the strong impact and reflections of grotesque as a phenomenon and style in various art fields and contemporary ceramic art.