An investigation into understanding the relationship between learner beliefs and strategies concerning language learning: Reshaping and changing learner awareness
Öğrencilerin dil öğrenimiyle ilgili inanışları ve kullandıkları dil stratejiler arasındaki ilişkiyi anlama üzerine bir inceleme: Öğrenci farkındalığını yeniden şekillendirme ve değiştirme
- Tez No: 235162
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma ilk olarak, 2008-2009 akademik yılında güz dönemi içinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ezine Meslek Yüksek Okulu'ndaki birinci sınıf öğrencilerinin dil öğrenme stratejileri ile dil öğrenme ile ilgili inanışları arasındaki ilişkiyi anlamak için uygulanmıştır. İkinci olarak ise, söz konusu çalışma, öğrencilerin dil öğrenme stratejileri kullanımlarını geliştirmenin ve öğrencilerin dil öğrenme ile ilgili inanışlarını şekillendirmenin hatta değiştirmenin bir dil öğrenme stratejileri eğitme programı ile mümkün olup olmadığını araştırmıştır. Bu çalışmada iki ayrı sınıf kontrol grubu olarak izlenirken, diğer ayrı iki sınıf ise deney grubu olarak gözlenmiştir. Strateji eğitme programına başlamadan önce, öğrencilere öğrenci inanışları ve dil öğrenme stratejileri anketleri dağıtılmıştır. Bu sayede araştırmacı deneysel çalışmadan önce öğrencilerin dil öğrenme stratejileri ve inanışları ile ilgili ne düşündükleri hakkında bilgi edinebilmiştir. Deneysel çalışmadan sonra, öğrencilerin strateji kullanımları ile inanışları arasında bir ilişki olup olmadığını ve strateji eğitimi programı ile öğrenci inanışlarında herhangi bir fark olup olmadığını bulmak amacıyla aynı anketler öğrencilere bir kez daha uygulandı. Çalışma sonunda, dil öğrenme stratejilerinin kullanımı ile dil öğrenme ile ilgili inanışlar arasında ilişki olduğu ve söz konusu strateji eğitim programının, öğrencilerin dil öğrenme ile ilgili olan inanışlarını şekillendirdiği ve değiştirdiği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study firstly aimed to understand the relationship between the uses of language learning strategy and beliefs of students in the first grade in Ezine Vocational School in Çanakkale Onsekiz Mart University in the fall term of 2008-2009 academic year. Secondly, this study investigated whether it was possible to reshape, or even change learners? beliefs about language learning and also to foster learners? use of language learning strategies by strategy training. In this study, two classes were observed as control groups while two other classes were observed as the experimental groups that took strategy training. Before this training program began, two questionnaires (learners? beliefs and language learning strategies) had been applied to the students. This gave the researcher the opportunity to understand what students thought about learning strategies and beliefs before the experimental study. After this experimental study began, the same questionnaires were given to see if there was a difference in both beliefs and strategies in language learning and if strategy training affected learners? beliefs about language learning. Results showed that there was a relationship between the use of language learning strategies and learners? beliefs about language learning. Moreover, the results indicated that the strategy training program had a significant impact on reshaping and changing these beliefs.