İlköğretim I. kademe matematik dersi öğretim programı'nın kazanımlar boyutunun öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
The evaluation of the first grade maths curriculum acquisitions? dimensions according to the primary school teachers opinions
  1. Tez No: 235165
  2. Yazar: SELEN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAVUŞ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırma, 2005?2006 öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanan İlköğretim I. Kademe Matematik Dersi Öğretim Programı'nın Kazanımlar Boyutunun Öğretmen Görüşlerine Göre Değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Bu nedenle, İlköğretim I. Kademe Matematik Programı'nın kazanım boyutunun değerlendirilmesi için sınıf öğretmenlerinden gerekli olan verileri toplamak amacıyla ölçek geliştirilmiştir. Ölçeğin yapı geçerliliğini belirlemek amacıyla ölçek araştırma örneklemi dışında kalan kişilere uygulanarak, verilen cevaplarla güvenirlik katsayısı hesaplanmıştır. Uzman görüşü alındıktan sonra gerekli görülen maddeler düzeltilmiş ve ölçek uygulamaya hazır hale getirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2008?2009 öğretim yılı bahar döneminde Çanakkale ili merkez ve ilçelerinde bulunan ilköğretim okullarında görev yapan 343 sınıf öğretmeni oluşturmaktadırÖlçek yoluyla elde edilen verilerin; frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalamaları ( ) ve standart sapmaları (ss) hesaplanmıştır. Sınıf öğretmenlerinin cinsiyet, hizmet içi eğitim alma durum değişkenleri açısından İlköğretim I. kademe Matematik Dersi Öğretim Programı'nın kazanımlar boyutuna ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığını belirlemek amacıyla t testi uygulanmıştır. Sınıf öğretmenlerinin kıdemleri, mezun oldukları okul, görev yaptıkları yer, okutulan sınıf düzeyi, sınıf mevcudu değişkenleri açısından İlköğretim I. kademe Matematik Dersi Öğretim Programı'nın kazanımlar boyutuna ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığını belirlemek amacıyla tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgular, tablolar halinde sunularak yorumlanmıştır. Ulaşılan bulgulara dayalı olarak; sınıf öğretmenlerinin I. Kademe Matematik Dersi Öğretim Programı'ndaki kazanımlara ilişkin görüşlerinin cinsiyete, kıdemlerine, sınıf mevcutlarına ve mezun oldukları okullara göre birbirine yakın olduğu, fakat okutulan sınıf düzeyi, görev yapılan yer ve hizmet içi eğitim alma durumlarına göre anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Sınıf Öğretmenlerinin cinsiyete, kıdemlerine, sınıf mevcutlarına, mezun oldukları okullara, okutulan sınıf düzeyine, görev yapılan yere ve hizmet içi eğitim alma durumlarına göre, İlköğretim I. Kademe Matematik Dersi Öğretim Programı'ndaki kazanımların içerik boyutuna uygunluğuna ilişkin görüşlerinde anlamlı bir farklılık belirlenmemiştir. Sınıf Öğretmenlerinin İlköğretim I. Kademe Matematik Dersi Öğretim Programı'ndaki kazanımların öğrenme-öğretme süreci etkinliklerini gerçekleştirme uygunluğuna ilişkin görüşlerinin cinsiyet, görev yapılan yer açısından anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin İlköğretim I. Kademe Matematik dersi öğretim programındaki kazanımlarının ölçme-değerlendirme çalışmalarına uygunluğuna ilişkin görüşleri arasında görev yapılan yer açısından anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Ulaşılan sonuçlara dayalı olarak da; sınıf öğretmenlerine Matematik Dersi Öğretim Programı'nın boyutlarına ilişkin görüşlerini arttırmaya yönelik hizmet içi eğitim seminerlerinin verilmesi, uygulamada karşılaşılan sorunlarla ilgili bu araştırma sonuçları dikkate alınarak daha geniş kapsamlı katılımcılarla, daha geniş ölçekli yeni araştırmalar yapılması, kazanımlar için ayrılan sürenin yeterli hale getirilmesi için ders süreleri arttırılması, programın hazırlanmasında yerel ve bölgesel özellikler dikkate alınması gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is made in order to evaluate The First Grade Maths Curriculum Acquisitions dimensions put into practice in 2005-2006 Education year, according to the primary school teachers opinions.Descriptive scanning was used in the research. Therefore, scale was developed to obtain neccesary datas from class teachers in order to evaluate the acquisitions dimension of The Frist Grade Maths curriculum. Coefficient reliability was calculated with the answers given, by applying to the people who are outside of the research sampling, for determining the scale structure's validity. After getting experts' views, the items were edited and the scale made ready to be applied.Datas obtained through the scale, frequency (f), percentage (%), and the arithmetic mean were calculated. T-test was applied in order to determine if there is a meaningful differece along the teachers' opinion towards the First Grade Maths Curriculum's acquisitions dimensions in respect to teachers' sex and their state variables of in-service education. Universe-sample of the research includes 343 primary school teachers working in primary schools located in Çanakkale city centre and counties in 2008-2009 education year. One-way variance analysis was used for determining the presence of a meaningful difference along the teachers's opinions towards First Grade Math Curriculum's acquisitions dimensions in respect to their seniority, the school they graduated from, the school they service in, the level of the class they teach and variables of student number in the classroom.The data obtained was interpreted by sheduled programme.According to the findings, the opinions of primary school teachers towards First Grade Maths Curriculum's Acquisitions dimensions, are close upon the sex, seniority, the number of the students in the classroom and the schools they graduated from, but they are different in respect to the grade they teach, the school thye teach in and the state of in-service education . A meaningful difference was not found in primary school teachers' opinions towards First Grade Math Curriculum's Content Dimension, according to their sex, seniority, number of students in the classroom, the school they graduated from, the grade they teach, the school they serve in and their state of in-service education. A meaningful difference was determined in primary teachers' opinions towards First Grade Maths Curriculum acquisitions appropriateness for implementing the teaching period activities, in respect to teachers' sex, seniority, student numbers in the classroom, the schools they graduated from, the grade they teach, the school they graduated from, the grade they teach, the school they serve in and their state of in-service education. Classroom teachers' opinions towards First Grade Maths Curriculum acquisitions appropriateness for measurement and evaluation studies.Based on the outcomes that were obtained, Teachers are advised to be given in-service education seminars for raising their opinion towards Maths Curriculum's dimensions; taking this research's results about the problems faced in the application, into consideration, it is advised to make new researches with wider numbers of participants and with wider scales;it is also advised to lenghten lesson durations for eliciting adequate time for acquisitions and to take the legal and regional features into consideration during the preparation of the program.