Yöresel ürünlerin pazarlamasında e-ticaretin etkisinin incelenmesine yönelik bir araştırma
A research for surveying effect of e-commerce on marketing local products
- Tez No: 235166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MARANGOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüz dünyası alışverişini artık e-ticarete taşımaktadır. Çok sayıda bilinçli tüketicinin katkısıyla mal ve hizmet konusunda geniş bir ürün yelpazesi ve fiyat seçeneği sunan sektör her yıl daha da büyümekte ve kurumsallaşma yolunda hızla ilerlemektedir. Bu süreçte teknolojik ürünler e-ticaret şirketleri için dinamo görevi görmektedir.Kapitalizm tek tip dünya isteyen anlayışı, kendi coğrafi bölgesinin özelliklerini taşıyan ürünleri üretip tanıtımını ve satışını yapmak isteyen üreticileri etkisiz kılmaya çalışmaktadır. Buna teknolojik ürünlerin el emeği göz nuru ürünleri bitirmeye çalışması da eklenmiştir. İşte bu aşamada yöresel özellikler taşıyan ürünlerin pazarlaması çok önem arz etmektedir.Ekonomik faaliyetlerin tabiatı gereği, istenilen hizmeti istenilen şartlar çerçevesinde istenilen veya en azından umulan fiyata müşteriye ulaştırmak gerekmektedir. Küresel sermaye, gücünü kullanarak ve organizasyonel yeteneğini seferber ederek yöresel ürün üreten üreticilerden daha uygun fiyata ürünlerini müşterilerine sunabilmektedir. Bu aşamada e-ticaret, yöresel ürün üreten işletmelerin rekabet edebilir hale gelmelerinde önemli işlevler görmektedir. İnternet güvenliği konusunda yaşanan olumlu gelişmeler de e-ticarete olan talebi daha da üst seviyelere çıkartmıştır.Bu çalışmamızda ?Coğrafi İşaret? adı altında Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından tescil edilen yöresel ürünler üzerinden bir araştırma yapılmıştır. Bu ürünlerin ekserisinin pazarlaması çok kısıtlı bir çevre içerisinden olması dolayısıyla potansiyeli bilinmemektedir. Araştırmada; e-ticaretin yöresel ürünlerin pazarlaması üzerindeki etkilerini ölçmeye yönelik olarak tescilli yöresel ürün pazarlaması yapan kuruluşlara bir anket uygulanmıştır. Çalışmanın amacı; bu tip işletmelerin pazarlama stratejilerini belirlemelerine yardımcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays people in the world do their shopping via internet. With contribution of lots of conscious consumer, sector presents various products and services and also price choices. Therefore, every year sector improves and makes progress for institutionalization. In this process technological products function like a dynamo for e-commerce companies.The mentality of capitalism that wants one type of world rejects producers who want to produce their own regional product. In addition to this, technological products have started to terminate handcrafts. In this situation marketing of regional products has an important role.As the nature of economical activities; products should be delivered to consumers at the intended time, in the appropriate conditions and forms. Global capital is able to present products to market more acceptable than regional producers could. In this situation e-commerce has positive functions for improving regional producers competitiveness. Also improvement of internet security has increased the demand of e-commerce.In this research, regional products which geographical signs registration is granted by Turkish Patent Institute are evaluated. Marketing of this products has a limited area, however, the potential of this products is not known. Thus, this survey is conducted among regional producers to measure effects of e-commerce on marketing of regional products and aims to help deterimining this kind of companies marketing strategies.