Erken çocukluk döneminde çatışma çözme becerisi hakkında öğretmen görüşlerinin incelenmesi ve çatışma çözme beceri ölçeği'nin geçerlik ve güvenirlik çalışması
The analysis of teacher opinions on the ability to solve conflict in the early childhood and the study of validity and reliability of the conflict solving scale
  1. Tez No: 235177
  2. Yazar: DERYA BEDİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU AKTAN KEREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Araştırmanın genel amacı çatışma çözme becerisi hakkında okul öncesi öğretmenlerinin görüşlerini belirlemek ve görüşlere dayalı olarak ?Çatışma Çözme Beceri Ölçeği? geliştirmektir. Bunun için, 2007-2008 eğitim-öğretim yılı güz-bahar dönemi içerisinde İstanbul İli, Beşiktaş, Şişli, Bakırköy, Kadıköy, Ümraniye ilçeleri ile Çanakkale İl merkezinde bulunan M.E.B.'na bağlı kurumlarda görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin görüşleri alınmıştır. Elde edilen verilerin yorumlanması ile 2007-2008 eğitim-öğretim bahar yarı yılında Çanakkale İli Merkezde Zübeyde Hanım Anaokulu'nda eğitim görmekte olan okul öncesi öğrencileri ile ?Çatışma Çözme Beceri Ölçeği?nin geçerlik ve güvenirlik çalışması tamamlanmıştır.Öğretmen anket formu, farklı üniversitelerde bulunan okul öncesi eğitim alanında çalışan öğretim üyelerine gönderilmiş ve yeniden düzenlenmiştir. Yapı geçerliliği için, araştırma örneklemi dışında kalan gruplara uygulanarak, güvenirlik ve geçerlik katsayısı hesaplanmıştır. Uygulanan anketlerden 729 form değerlendirilmiştir.Toplanan veriler frekans ve yüzde hesaplamalarıyla analiz edilmiştir. Öğretmenlerin bağlı bulundukları kurum, cinsiyet, yaş, eğitim durumu, meslekteki hizmet yılı ve eğitim verdikleri yaş grubu değişkenlerine göre, programlarında çatışma ile ilgili kavramlara yer verdikleri etkinlikler ve çatışma kavramı doğrultusunda değişiklik yapmak için işbirliği yapabilecekleri kişi ya da kurumlar arasında anlamlı bir fark olup olmadığı istatistiksel testler ile sınanmıştır.?Çatışma Çözme Beceri Ölçeği?, farklı üniversitelerde bulunan okul öncesi eğitim alanında çalışan öğretim üyelerine gönderilerek ölçek yeniden düzenlenmiştir. Ölçek Çanakkale İli Merkez'de bulunan Zübeyde Hanım Anaokulu'na devam etmekte olan 162 okul öncesi öğrencisine uygulanarak güvenirlik çalışması yapılmıştır.Araştırmada problem durumunun belirlendiği, öğretmen görüşlerinin incelenerek geliştirilen çatışma çözme beceri ölçeğiyle ilgili çalışmanın ilk ve sınırlı olması bu araştırmanın bir sonraki basamağı olan ve geliştirilmesi planlanan, çatışma çözme becerileriyle ilgili etkinlikleri içeren bir program geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main goal of the research is to determine the views of pre-cshool teachers and to develop ?The Scale of The Conflict Resolution Skill? based on those determined views. To do that, the views of the pre-school teachers affiliated to Ministry of National Education in İstanbul boroughts of Besiktas, Sisli, Bakırkoy, Kadıkoy, Umraniye and Canakkale center and boroughs have been taken during spring-summer semesters in the academic year 2007-2008. The study of validity reliablity of ?The Scale of The Conflict Resolution Skill? has been completed assessing data obtained and with pre-school students receiving education in Zübeyde Hanım Kindergarten affiliated to Canakkale during spring semester in the academic year 2007-2008.Teachers survey sheets have been sent to the members of the university studying on pre-school education in different universities and rearranged. For structure validity, the reliabilty co-efficient has been calculated being applied to the groups falling outside of the research sampling. 729 sheets of the applied survey have been assessed.Collected data has been analysed by frequency and percentage calculations. According to the variables of the associations that the teachers have been affiliated to, gender, age, educational status, length of service in profession, and the age group that they give education to, it has been tested if there is a meaninful difference between the people or associations that they can cooperate with in order to make a change in accordance with the activities in which they give a place to the concepts of conflict in their programmes and the concept of conflict.?The Scale of The Conflict Resolution Skill? has been sent to the members of the university studying on pre-school education in different universities and rearranged. The scale is applied to 162 pre-school students receiving education in Zübeyde Hanım Kindergarten in center of the Canakkale.It is suggested in the research that a program should be develop that contains activitiesrelated to the abilities to solve conflict, which is the next phase of the study and planned to be developed as the study is the first in the literature and limited in some ways.