In-service English teachers' opinions of assessment and evaluation of young learners: Portfolio assessment as an alternative
İngilizce öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme konusundaki görüşleri: Bir alternatif olarak portföy değerlendirmesi
- Tez No: 235176
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ECE ZEHİR TOPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
The aim of this study is to find out the opinions and tendencies of in-service English language teachers towards assessment and evaluation of young learners, particularly towards portfolio assessment. Another aim is to look into the feasibility of portfolio assessment in a young learners' class. The aim of the first phase of the study is to determine the tendencies and opinions of English language teachers towards alternative assessment methods, especially towards portfolio assessment. The aim of the second phase of the study however, is to reflect the experiences of a teacher during portfolio assessment implementation in a young learners class.The first phase of the study was conducted in Çanakkale with 26 in-service English language teachers. The participants were administered a 27-item questionnaire. The second phase of the study was conducted at Çanakkale Özlem Kayalı Primary School with 34 7th grade students. The case study took 16 weeks to be completed. The data collection instrument for the case study was the diary.The data obtained from the questionnaire were analyzed and interpreted with the help of SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) computer program. On the other hand, the data obtained from the diary were evaluated qualitatively by using content analysis method.In conclusion, the survey study shows that English language teachers use alternative assessment methods and particularly portfolio assessment in their classes to some extent. However, they are not knowledgeable enough about the implementation of it. The English language teachers also emphasized the time demand as a challenge of portfolio assessment.The case study part on the other hand, reveals the implementation of portfolio assessment in a young learners class. The advantages and challenges both for the teacher and the students were reported from the researcher's point of view. The advantages of portfolio assessment clearly outweigh the challenges of it. However, it should be kept in mind that this study was conducted in only one class. If it had been carried out in all the classes that the researcher had it would have been enormously difficult to conduct it. Therefore, it might be said that if portfolio assessment was implemented in a number of classes with lots of students, some inconveniences would be experienced during the implementation phase.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmanın amacı İngilizce öğretmenlerinin genç öğrenicileri ölçme değerlendirme, özellikle de portföy değerlendirmesi konusundaki görüş ve eğilimlerini belirlemektir. Diğer bir amacı ise portföy değerlendirmesinin genç öğrenicilerin bulunduğu bir sınıftaki uygulanabilirliğine bakmaktır. Çalışmanın ilk fazının amacı İngilizce öğretmenlerinin alternatif değerlendirme metotları ve özellikle de portföy değerlendirmesi hakkındaki eğilim ve görüşlerini belirlemektir. Çalışmanın ikinci kısmının amacı ise portföy değerlendirmesinin uygulanabilir yanını göstermektir.Çalışmanın ilk bölümü Çanakkale?de 26 İngilizce öğretmeniyle yürütülmüş olup katılımcılara 27 soruluk bir anket uygulanmıştır. Çalışmanın ikinci kısmı ise Çanakkale Özlem Kayalı İlköğretim Okulunda öğrenim gören 34 7.sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. 16 hafta süren durum çalışmasının verileri günlükler yoluyla toplanmıştır.Anketten elde edilen bulgular SPSS bilgisayar programıyla analiz edilip yorumlanırken günlüklerden elde edilen veriler nitel olarak değerlendirilmiş ve içerik analizi metodu kullanılmıştır.Sonuç olarak, anket çalışması İnglizce öğretmenlerinin alternatif değerlendirme yöntemlerini, özellikle de portföy değerlendirmesini bir ölçüde kullandıklarını göstermiştir. Ancak, uygulama konusunda yeterince bilgili değillerdir. İngilizce öğretmenleri aynı zamanda portföy değerlendirmesinin zaman alıcı olduğuna vurgu yapmışlardır.Durum çalışması kısmında ise, portföy değerlendirmesinin genç öğrenicilerin olduğu bir sınıftaki uygulaması gösterilmiştir. Öğretmenler ve öğrenciler için avantajlı ve zorlu yanları aaştırmacının bakış açısıyla anlatılmıştır. Portföy değerlendirmesinin avantajları zorlu yanlarını açıkça geride bırakmıştır. Ancak, bu çalışmanın sadece tek bir sınıfta yürütüldüğü akılda tutulmalıdır.Bu çalışma araştırmacının bütün sınıflarında yapılmış olsaydı yürütülmesi son derece güç olurdu. Bu nedenle, portföy değerlendirmesinin bir kaç sınıfta ve çok sayıda öğrenciyle yapıldığında uygulama sırasında bir takım güçlüklerin yaşanacağı söylenebilir.