Sermaye hareketleri liberalizasyonunun çıktı üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
The effect of capital movements liberalization on output: In Turkey
- Tez No: 235184
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Uluslararası literatürde, sermaye hareketleri liberalizasyonunun çıktı üzerindeki etkisini araştırmak için yapılan ampirik çalışmalar sonunda farklı sonuçlara ulaşılması, sermaye hareketleri liberalizasyonu yanlısı ve karşıtı görüşleri ortaya çıkarmıştır. Sermaye hareketleri liberalizasyonu yanlıları, liberalizasyonun özellikle doğrudan yabancı sermayenin çıktı üzerindeki etkisini arttırdığını savunurken; sermaye hareketleri liberalizasyonu karşıtları ise, liberalizasyonun daha çok spekülatif nitelikli portföy yatırımları ile kısa vadeli yabancı sermayenin çıktı üzerindeki etkisini arttırdığını iddia etmişlerdir.Bu çalışmanın amacı, Türkiye Ekonomisi için sermaye hareketleri liberalizasyonunun çıktı üzerindeki etkisini 1992:1?2007:4 dönemi verileriyle, vektör otoregresif (VAR) modeli kullanılarak analiz etmektir. Modelin tahmininden elde edilen etki-tepki fonksiyonları ve varyans ayrıştırması sonuçlarına göre, kısa vadeli yabancı sermaye çıktı üzerinde daha etkili olmaktadır. Dolayısıyla sermaye hareketleri liberalizasyonu karşıtlarının görüşlerine benzer sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effect of capital movements liberalization on output has been discussed by international analytical and empirical literature. In supporters of capital movements liberalization have defended that liberalization appear to increase effect of foreign direct capital on output. However, contraries of capital movements liberalization have claimed that liberalization may lead to increase effect of speculative portfolio investments and short term capital on output.The aim of this study is to analyze the effect of capital movements liberalization on output by using vector autoregresive (VAR) model for period 1992:1?2007:4 in Turkish economy. According to impulse-response functions and variance decomposition have showed that short term capital has effect on output. From the viewpoint economic literature, the results were in line contraries of capital movements liberalization.