Sermaye hareketlerindeki serbestleşme, uluslararası kısa vadeli sermaye hareketleri ve Türkiye üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 92933
  2. Yazar: LEYLA TEKKOLLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
142 ÖZET Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de uygulanan liberalizasyon programı ve bunun bir parçası olarak uluslararası sermaye haraketlerinin serbesüeştirilmesinin makroekonomik etkilerinin incelenmesidir. Çalışmada öncelikle liberalizasyon kavramı, liberalizasyonun öngörüldüğü alanlar, bunların öncelikleri ve ekonomi üzerindeki olası etkileri incelenmiştir. 1980lerde dünya ekonomisinde çok önemli bir değişiklik yaşandı. Bu dönemde ulusal mali piyasalar arasındaki sınırlar büyük ölçüde ortadan kalktı. Dolayısıyla sermaye piyasasında globalleşme eğilimi hızlandı. Bu durum gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ekonomilerinde farklı şekillerde kendim gösterdi. Bu çalışmada, sermaye hareketlerindeki serbestleşme, kısa vadeli sermaye hareketleri ve bunların Türkiye üzerindeki etkilerin esas alan bir yaklaşım sunulmuştur. Genel açıklamaların yapıldığı giriş bölümünden sonra, birinci bölümde sermaye hareketlerindeki serbestleşmenin tanımı, kapsamı ve önemi şeklinde açıklamalar yapılmıştır. Sermaye hareketlerindeki serbestleşmenin etkilerinin yer aldığı ikinci bölümden sonra yer alan üçüncü bölümde ise, kısa vadeli sermaye hareketleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde Türkiye'de sermaye hareketlerindeki serbestleşme eğilimi araştırılarak, burada Türkiye'yi sermaye hareketlerinde serbestleşmeye yönelten nedenler, serbestleşmenin yol açtığı olumlu ve olumsuz etkiler incelenmiş ve yapılan araştırmalardan bazı sonuçlara varılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
143 SUMMARY The aim of this study is to investigate the effects of the liberalization program and especially the capital account liberalization in Turkey. The concept of libaralization, the de bate on sequencing and the effects of liberalizzation programs are investigated in advance. There had been a significant change in the world economy during the 1980 s. In this period, the limitations between the national aconomic markets had been eliminated to a great extent. Therefore, the trend of globalization in the capital markets has been increased. This situation, has revealed it self in different terms in the developed and developing countries. In this study, an approach, which is based on the liberalization of capital flows, short-term capital flows and their impacts on Turkey, has been taken. After the introduction on general explanations, in the first chapter, the defmitio, the scope, and the importance of liberalization of capital flows have been examined. After the second chapter on the impact of liberalization of capital flows, in the third chapter, the short-term capital flows have been explained. In the fourth chapter, basing on research on the trend of liberalization of capital flows in Turkey, the reasons behind this liberalization, and the positive and negative impacts have been examined. It has been aimed to achieve some results on the basis of this research.