Avrupa Birliği ekonomisinin güçlendirilmesinde Lizbon stratejisi'nin önemi ve Türkiye'nin Lizbon stratejisi'ne uyumu
The importance of Lisbon stretegy in the process of strengthening the competitiveness of European Union's economy and Turkey's adaptation to Lisbon strategy
  1. Tez No: 235189
  2. Yazar: BURCU AKYOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF UÇKAN DAĞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Dünya genelinde ekonomik ve teknolojik gelismelerin son derece hızkazandığı yirmi birinci yüzyılda basarı ve rekabet üstünlükleri ile ilgilitanımlamalarda köklü değisiklikler meydana gelmistir. Rekabet edebilirliğiyüksek bir ülke olmak için güçlü bir ekonomiye sahip olmak artık tek basınayeterli olmamaktadır. Rekabet edebilirliklerini artırmak adına ülkelerin, pek çokalanda birbirleri ile yarıs içinde bulunmaları, rekabet edebilirliği ülkelerin önceliklihedefi haline getirmistir.Rekabet edebilirlik, firma düzeyinde, sektör düzeyinde ve ekonominingenelinde farklı tanımlara sahiptir. Bir ekonomi içerisinde rekabet edebilirliği enyüksek olan isletmeler uluslararası isletmelerdir. Bu çalısma, uluslararasıisletmelerin, sahip oldukları rekabet avantajlarını ele almakta ve bu isletmelerin,içinde bulundukları sektör ve ekonominin genelinde rekabet edebilirliğe olankatkılarını değerlendirmektedir.Rekabet edebilirliğin içinde bulunduğumuz yüzyılda önem kazanmasıylabirlikte, Avrupa Birliği, Lizbon Stratejisi'ni kabul ederek, ekonomik, politik vesosyal alanların tümünde rekabet edebilirliği öncelikli hedef haline getirmistir.Avrupa Birliği, özellikle doğrudan yabancı yatırımların artırılmasını içeren tesvikprogramları yayınlayarak, uluslararası rekabet edebilirliğe en çok etki edenkurumlar olan uluslararası isletmelerin kurulması ve gelistirilmesine destekvermektedir.Bu çalısma, Lizbon Stratejisi'nin Avrupa Birliği ülkelerindeki rekabetedebilirliğe etkilerini ve Türkiye'nin tam üyelik sürecinde rekabet edebilirliğinin,Birlik geneli ve Avrupa Birliği'ne yeni üye olan ülkeler ile karsılastırılmasınıiçermektedir. Bununla birlikte Avrupa Birliği üyelik sürecinde Türkiye'nin güçlüve zayıf yönleri incelenmekte, rekabet edebilirliğinin en yoğun ve en zayıfolduğu alanlar üzerinde durulmaktadır. Çalısmada ayrıca, Türkiye'nin AvrupaBirliği'ne adaylık sürecinde Lizbon Stratejisi'ne uyum çalısmaları yapmasınınrekabet edebilirliğe muhtemel etkileri tartısılmakta ve bu sürecin rekabetedebilirliğin artırılmasındaki önemi üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The definitions about success and competitive advantages have beenchanged remarkably in the twenty first century in which rapid economic andtechnological improvements occur worldwide. It is not quite enough for a nation to bea competitive nation only with a strong economic structure. The competition ofgaining competitive advantage among the countries in various areas made thecompetitiveness the primary objective for every nation.Competitiveness has different definitions when it is related to companies,sectors and the nations. The most competitive institutions in an economy are theinternational corporations. This paper evaluates the competitive advantages ofinternational corporations and discusses about their contribution to the economy of anation.Along with the growing importance of competitiveness, European Union hasadapted Lisbon Strategy and set some goals on economic, political and social fieldsas making the competitiveness its priority. European Union creates incentives forincreasing the foreign direct investments and supports establishing new internationalcorporations which are the most effective institutions that help enhancing a nation?scompetitiveness.This paper attempts to explain the effects of Lisbon Strategy to thecompetitiveness of European Union and it compares Turkey?s competitiveness to theEuropean Union in general and to the countries that became members of the Unionrecently. It also examines the strengths and weaknesses of Turkey in themembership process to European Union and emphasizes the areas in which Turkeyhas competitive advantage or disadvantage. This paper also discusses the possibleeffects of adapting Lisbon Goals for Turkey in the membership process to EuropeanUnion and it underlines the importance of this process to become a more competitivenation.