Televizyon ana haberlerinin kullanımlar ve doyumlar yaklaşımı bağlamında irdelenmesi
Analyzing prime time news in the context of uses and gratifications approach
- Tez No: 235188
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİR SUĞUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Televizyon, modern teknolojinin bir ürünü olarak zaman ve mekânsal olarak tüm toplumları derinden etkileyen bir büyülü kutudur. Görüntü ve sesi aynı anda iletmesi, canlı olarak olaylara tanıklık etmesi ve izleyicisine de bu deneyimi yaşatabilmesi aracılığıyla kendinden önceki kitle iletişim araçlarına göre avantajlı konuma gelmiştir. Yayın hayatının başlarında haber aktarma ve eğitim amacıyla kullanılan televizyon içerikleri zamanla ve gelişen teknoloji sonucu değişmiş varolan işlevlerinin yanı sıra, bir eğlence ve boş vakit geçirme aracı haline gelmeye başlamıştır. Çalışmanın ana temasını; izleyicilerin haber alma tercihleri ve özellikle ana haberi takip etme davranışlarının kullanımlar ve doyumlar yaklaşımı bağlamında değerlendirilmesi oluşturmaktadır. Televizyon teknolojisi gereği, ekrana getirdiği haberlerde, olayla haberin izleyiciye ulaştırılması arasında geçen zaman birimi `sıfır' olan bir kitle iletişim aracıdır. Olayı anında habere çevirip izleyicisine iletme üstünlüğü olan bir kitle iletişim aracıdır. Bu üstünlüğünü en iyi şekilde kullanmaktadır. Haber bir televizyon kanalının prestij program türü olarak tanımlanmaktadır. Bu yaklaşıma uygun olarak televizyon kanalları haber programlarına ve haber merkezlerine ekstra bir önem atfetmektedirler.Bu tez çalışması kullanımlar ve doyumlar yaklaşımının temel tezlerini uygulamalı bir araştırmanın verilerinden yola çıkarak irdelemeyi amaçlamaktadır. Bu çerçevede izleyicilerin hangi motivasyonlarla ve hangi doyumları elde etmek için televizyonu daha özelde ise televizyon ana haberlerini kullandıkları Eskişehir örneğinde irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Television as a product of modern technology is a magic box that deeply affects societies at all time and space. Television uses images and sounds to communicate at the same time, live as a witness to events and having advantages and the experience to viewers as opposed to pre-modern communication means. It has a different position over the other mass media because of transmitting video and sound simultaneously. In its early broadcasting times television content was mainly used for transmission of news and educational purposes. In the course of time, development of technology has paved the way for a change in the use of existing functions and made the television an important apparatus for entertainment and leisure time. The study?s main theme is to introduce audience preferences, especially receiving prime time news in context of uses and gratifications approach. Television is a medium which can bring up the news and the news events at the same time they occur. The time between the event and the broadcasting is `zero?. It is a medium that has an advantage to transmit and reach to its audience instantly. It is using this advantage in a wide range of ways. News has been described as prestigious program for any channel in television broadcasting. According to this approach television channels attribute extra attention to the news, news programs and newsrooms. In this study the motivations that derive viewer to watch television to satisfy their needs and in particular prime time news usage is analyzed through fieldwork conducted in Eskişehir.