Implications of immigration on EU competitiveness in the context of Lisbon Strategy
Lizbon Stratejisi bağlamında göçün Avrupa Birliği'nin rekabet gücüne etkileri
- Tez No: 226523
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SAİT AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezin temel amacı, Avrupa'daki sosyal ve ekonomik gerilimlere dayanan yabancı karşıtlığını göz önünde tutarak, ne ölçüde bir göçün Avrupa Birliği ekonomisine fayda getireceğini saptamaktır. Birleşik Devletler deneyiminden hareketle, göçmenlerin Amerikan ekonomisine büyük katkı sağladıkları ve bugün Birleşik Devletler'in dünya'nın önde gelen ekonomisi olmasında önemli rol oynadıkları söylenebilir. Bu tez, bu bakış çerçevesinde, devletlerce uygulanmakta olan göç politikaları ile ulusların rekabet güçlerini ilişkilendirmekte ve Avrupa Birliği'nin Lizbon hedeflerine iktisadi göçmenler yoluyla ulaşıp ulaşamayacağı sorusuna cevap aramaktadır.Bu çalışma, Birlik düzeyinde ortak göç politikasının yerleştirilmesi yönünde Avrupa'da güçlü ekonomik gerekçelerin bulunduğunu göstermekte ve ayrıca iktisadi esaslara dayanan bir göç politikasının nitelikli beyinleri Avrupa Birliği'ne çekme konusunda becerisini arttıracağını ortaya koymaktadır. Böyle bir politika sadece nitelikli göçmen işçileri gelmeleri konusunda teşvik etmekle kalmayıp aynı zamanda, Avrupa emek piyasalarındaki vasıfsız yabancıların da piyasada yer alma isteklerini olumsuz yönde etkileyecektir.Daha da önemlisi, bu tezde Avrupa Birliği'nin Lizbon Stratejisi'nin gerçekleştirilmesinin Avrupa'da bilgiye dayalı ekonomilerin oluşumu ile yakından bağlı olduğu gösterilmektedir. Bu argümana dayalı olarak, Avrupa Birliği'nin iktisadi rekabet edebilirliğinin güçlendirilmesinde ve bilgi birikimi transferinde ?iktisadi göçün? kilit araç olarak kullanılabileceği kuvvetle vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
By taking the social and economic tensions of European people towards foreigners into account, the main objective of this thesis is to determine what extent ?immigration? brings benefits to the European Union economy. As in the United States experience, it can be said that immigrants have been making great contributions to the US economy and today, the US has a leading economy in the world by immigrants? significant role. From the point of this view, this thesis relates the immigration policies to competitiveness of nations and intends to answer the following question: Whether the European Union can achieve the Lisbon goals by stimulating economic migrants into the Union?This study shows that there are strong economic reasons in Europe to introduce a common immigration policy at the European Union level. This study also tries to explain that an economically motivated immigration policy would increase the Union?s ability to attract well qualified brains into Europe. This means that this policy not only encourages the skilled immigrant workers but also discourages unskilled foreigners in European labour markets. More importantly, this thesis argues that the accomplishment of the Lisbon Strategy of the Union is closely linked to creation of knowledge based economies in the EU and as a consequence of this evidence, it is strongly emphasized that ?economic migration? can be used as a key instrument to transfer the knowledge (brain gain) and strengthen the economic competitiveness of the EU.