Mehmet Seyda'nın eserlerinde çocuk ve eğitim teması
The child and education theme into the Mehmet Seyda's literary work
- Tez No: 235202
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HULUSİ GEÇGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Çocuk edebiyatı, çocukluk dönemi olarak adlandırılan 2-14 yaşları arasındaki bireylere hitap eden bir edebiyat koludur. Bu edebiyat kolunda, çocukluk çağında bulunan kimselerin, olay, düşünce, duygu ve imgelerine yönelik, usta yazarlar tarafından özelikle çocuklar için hazırlanmış yazılı ve sözlü eserlerin tümünden bahsetmek mümkündür.Türkiye'deki çocuk edebiyatı, Cumhuriyet öncesinde, Tanzimat dönemindeki çeviri eserlerle başlar. Bu dönemde, dünya çocuk klasiklerinden çeşitli eserler, yazarlarımız tarafından dilimize çevrilmiştir.Cumhuriyet'in ilanı ve ardından Harf İnkılâbı ile birlikte, diğer birçok alanda olduğu gibi, çocuk edebiyatında da önemli ilerlemeler kaydedilmiş ve birçok yazar, çocuk edebiyatı konusunda eserler vermeye başlamıştır.Bu yazarlardan olan Mehmet Seyda, yetişkinler için kaleme aldığı eserlerinin yanı sıra, çocuk okurlarını da unutmamış ve onlar için de çok sayıda eser meydana getirmiştir. Seyda bu eserlerinde, hem çocuk okurlarına çeşitli mesajlar vererek onların eğitimlerine katkıda bulunmak istemiş, hem de kendi yaşantısından da kesitler vererek onlar için oldukça gerçekçi ve etkileyici atmosferler yaratmış ve çocukların okuma alışkanlığı kazanmalarında ve okumayı sevmelerinde katkı sağlamıştır.Mehmet Seyda eserlerinde ağırlıklı olarak aile, sevgi, okul ve işini çok iyi yapan usta eğitici ve öğretmenler temaları üzerinde durmuştur. Bunu yaparken çocukların kişilik gelişimlerini de derinlemesine tahlil etmiş ve yukarıdaki unsurların çocukların gelişimlerini ne şekilde olumlu ya da olumsuz olarak etkilediğini eserlerinde ortaya koymaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
Children Literature, is a branch of Litrature which is produced for individuals whose ages are in between 2-14 and this period is called as chieldhood. Within the concept of this litrature, all the productions can be mentioned which are written by master authers and written about the events, thoughts, feelings and symbols of these individuals who are in their chieldhood period.The history of Children Literature in Turkish Literature goes back to the ?Tanzimat? with translation books before the decleration of Turkish Republic. During this period, World Classics of Children Literature were translated into our language by many of Turkish authers and these books are the very first examples of Turkish Children Literature.Mehmet Seyda is one of these authers who has produced many works for both adults and also for his children readers. In these works; Mehmet Seyda not only wanted to contribute to the education of his young readers by giving some significant massages, but also tried to introduce quite impressing and realistic atmospheres by mentioning his experiences in these stories and by this way; he managed to attract the attention of his young readers which mainly makes them gain reading habits.Mehmet Seyda mainly focussed on family, love, school, teachers and instructers who perform their jobs very well in terms of the education of students items in his books. While he was performing this, he deeply investigated the development of the charactheristics of children by the affacts of above given items. Accordingly, he tried to explain and put forward how those factors effect these charactheristics of children positively or negatively in his studies.