Lise 1. sınıf öğrencilerinin algılarına göre coğrafya dersi öğrenme-öğretme süreci açısından çan'daki hava kirliliğinin incelenmesi
Investigation of air pollution in çan in terms of geography lesson learning and teaching process according to the perception of 9th grade high school students
  1. Tez No: 235201
  2. Yazar: GÜNDOĞAN ERDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜŞTÜ ILGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çan Çanakkale'nin ilçeleri içerisinde en hızlı gelişenlerinden birisi olmuştur. Kurulan seramik fabrikaları, kömür işletmeleri ve son olarak da termik santral bu bölge ve çevresini kısa zamanda cazip hale getirmiş, Çan göç alan bir yer haline gelmiştir. Bu durum öngörülemeyen bazı sorunları da beraber getirmiştir. Bunların en önemlilerinden biri de hava kirliliği sorunu olmuştur. Yerleşim yerinin jeomorfolojik özellikleri de bu sonucun ortaya çıkmasında önemli bir etken olmuştur. Çan yerleşim yeri olarak çukur bir alanda (senklinal), bir akarsu vadisinin (Kocabaş Çayı) kenarında kurulmuştur. Bu durum bölgenin hızla nüfuslanmasıyla birlikte kalori değeri düşük olan Çan linyit kömürünün de kullanılmasıyla birlikte hava kirliliğini arttıran bir sonuç doğurmuştur.Çevresel etmenlerin eğitim öğretim üzerinde doğrudan ya da dolaylı yoldan etkili olabileceği kabul edilmesi gereken bir gerçektir. Günümüzde bazı şehirlerin en önemli çevre sorunları arasında hava kirliliği yer almaktadır. Bu çalışmada Lise 1. sınıf coğrafya dersi öğrenme-öğretme sürecinde öğrenci algılarına göre Çan'daki hava kirliliği incelenmiştir. Bu amaçla Çan'da bulunan ortaöğretim kurumlarında eğitim gören 385 öğrenciye anket uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara dayanarak coğrafya dersi öğrenme-öğretme sürecinde hava kirliliği ile ilgili yorumlamalara gidilmiştir. Başlıca sonuç; öğrencilerin coğrafya dersi öğrenme-öğretme sürecinde hava kirliliğini doğrudan olumsuz bir etken olarak görmemeleridir. Öğrenciler -genel olarak- başarısızlık durumunda mazeret olarak hava kirliliğine sığınmamakta sorumluluğun tamamen ya da çoğunlukla kendilerine ait olduklarını düşünmektedirler. Bu durum istenilen bir sonuç olarak görülebilir. Ancak hava kirliliğinin etkilerinin daha derinlemesine, somut ve gerçekçi öğretilmesi gerektiği anlaşılmıştır. Okullara ve öğrencilere göre verilen cevaplar arasında oldukça yüksek farklılıklar görülmüştür. Ulaşılan sonuçlara son bölümde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Çan is one of the speediest developed towns of Çanakkale. Seramic factories, coal managements and finaly thermic central have made this region and it?s environment attractive Çan is a place taking migration. This situation has brought some unpredicted problems together. One of the most important problems is air pollution. Also jeomorphologie specialities of settlement place are important actives causing this result. Çan is situated near river valley (Kocabaş river) in a hollow aerea as settlement place. This situation has created increasing air pollution by taking population fast and using Çan lignite coal having low calory.That environmental actives can effect training and teaching directly or indirectly are realities so we should accept these realities. Today among the most important environment problems of some cities air pollution takes place. İn this study, in the process of the learning and teaching geography, according to student persive the pollution in Çan has been investigated. An inquiry has been organised for 385 students in the institutes secondary teaching in Çan. According to the results in our hands in the process of the learning and teaching geography, it has done the comments related with the pollution. The main result; the students didn?t see the pollution is an negative effect directly in the process of the learning and teaching geography. The students ?generally think- this situation is in their responsability this situation can be seen as a desired result. İt has been understood that the effects of. Air pollution should be taught deeply, clearly and realistic however. According to the students and the schools, it has seen high differences among answers given by them. İt has been given place fort the results arrived in the last part.