İlköğretim okullarında performans değerlendirme sisteminin uygulanabilirliği: Öğretmen ve yönetici görüşleri
The applicability of performance rating system in primary education
  1. Tez No: 235204
  2. Yazar: BANU BİLGE ÇELİK UYANIKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AYPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı, ?İlköğretim okullarında Performans Değerlendirme Sisteminin Uygulanabilirliği?ni öğretmen ve yönetici görüşlerine dayalı olarak tespit etmektir. Günümüzde denetim kavramı değişmiş, ortaya konan performans önem kazanmıştır. Performansın yürürlükteki mevzuatla ne derece uyum ve verimlilik sağladığı dikkate alınmaktadır. Uygulanabilir çözüm önerileri getirecek şekilde içerik kazanmaktadır.Araştırma, İlköğretim okullarında performans değerlendirme sisteminin uygulanabilirliğini, öğretmen ve yönetici görüşleri ile incelemeyi esas almıştır. Denetim ister okul yöneticisi tarafından yapılsın isterse üst düzey yönetmen ve müfettişlerce yapılsın, denetimde tek amaç okulun etkililiğidir. Bu araştırma, performans değerlendirme sisteminin uygulanabilirliği hakkında yapılması gerekenlere dikkat çekmek bakımından önemlidir.Araştırmada, tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın veri toplama aracı iki ayrı bölümden oluşmaktadır. Bunlardan ilki kişisel bilgiler formudur. Bu forma bağlı olarak öğretmenlere ve yöneticilere otuzar soruluk ?İlköğretim okullarındaki öğretmen ve yöneticilerin performans değerlendirme sisteminin uygulanabilirliği ile ilgili algıları? anketi uygulanmıştır. Araştırmada, tezin amaçlarına ulaşmak için İstanbul ilinde bulunan ve performans değerlendirme sisteminin daha önce uygulamasının yapıldığı toplam altı ilköğretim okulu belirlenmiştir. Toplanan verilerin istatistiksel çözümlenmesi, SPSS programından yararlanılarak yapılmış, gruplar arasındaki anlamlılık testlerinde p= 0.05 düzeyi esas alınmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma ve t-testi, tek yönlü varyans analizi (One-Way Anova) kullanılmıştır.Çalışma bulguları, performans değerlendirme sisteminin uygulanabilir olduğunu ortaya koymaktadır. Öğretmenler kendi performanslarının öğrenciler, veliler ve meslektaşları tarafından değerlendirilmesinde bir sakınca görmemektedirler. Diğer taraftan, öğretmenlerin müfettişlerce denetlenmeleri ile performansları arasında anlamlı bir sonuç elde edilememiştir. Buna bağlı olarak öğretmenlerin müfettişler tarafından değerlendirilmesinin performansları ile ilişkili olmadığı söylenebilir.Araştırma bulgularına göre performans değerlendirme sisteminin uygulanabilir olduğu örneklemde ortaya çıkmıştır. Buna göre öğretmenler kendi performanslarının öğrenciler, veliler ve meslektaşları tarafından değerlendirilmesinde bir sakınca görmemektedirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine ?The Applicability of Performance Rating System in Primary Education? based on views and thoughts of instructors and school administrators. Due to conceptional change of supervision, performance has become more important today. Consistency and efficiency between performance and current regulations are strongly considered. This research provides content with applicable solution offers.It is predicated on analyising the applicability of performance rating system in primary education considering the views of instructors and school administrators. The only purpose of supervision is the productivity of educational instutions, whether they are supervised by school managers or by senior inspectors. This research is important in terms of drawing attention to what needs to be done in order to apply performance rating system successfully.The survey model which consists of two parts is used for research. The first part is personal information form which was followed by a survey with thirty questions to determine the perceptions of instructors and administrators about applicability of performance rating system in primary education. In order to achieve the purpose of this research six primary education instutions, with previous experiences of performance rating system, from Istanbul were selected. Following that, input data was statistically evaluated by SPSS and signifance tests between groups were predicated on p=0.05 level. Frequency, percentage, center alignment, standard deviation and the t-test and one-way anova were used analysing the data.The research states expressly that performance rating system is applicable. Instructors do not mind their performance being evaluated by students, parents or colleagues. On the other hand, no significant conclusion related to relation between their performance and inspector supervisory was achieved. Depending on this, inspector supervisory of instructors is not related to their performances.According to research outcome, it is obvious that performance rating system is applicable. Furthermore, instructors do not mind their performance being evaluated by students, parents or colleagues.