Yoksullukla mücadelede sivil toplum kuruluşlarının yeri ve önemi: İzmir'deki yoksullara yardım dernekleri üzerine bir çalışma
The role and importance of non-governmental organizations to struggle with poverty: A study of help organizations in İzmir
  1. Tez No: 235211
  2. Yazar: SÜNİYE ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZLEM BALKIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Küreselleşme sürecinde sosyal politika kavramı ve uygulamalarındaki değişim nedeniyle ortaya çıkan boşlukta, sivil toplum kuruluşlarının yeni fonksiyonları üzerine odaklanılmış ve bu alanda ulusal ve uluslararası düzeylerde ortaya çıkan ihtiyacın sivil toplum kuruluşları tarafından karşılanabilirliği araştırılmıştır. Bu tez, küreselleşme sürecinde, yoksulluk kavramını neo-liberal politikaların nasıl etkilediği çerçevesinde incelemiştir.Türkiye'de kökleri 1940'lara dayanmasına karşın, özellikle 1980'li yıllardan sonra büyük bir gelişim gösteren sivil toplum kuruluşları sosyal yaşamda etkili özne olmaya başlamışlardır. 1980'lerden sonra dünyada yaşanan neo-liberal dönüşümler, Türkiye'yi ciddi anlamda etkilemiştir. Çalışmamızın temel amacı, 1980'lerde güçlenen STK'lerin yoksulluğa bakış açısını değerlendirmektir. Bunun için sivil toplum kavramına, Türkiye'de sivil toplumun gelişimine ve İzmir'de faaliyet gösteren derneklere genel olarak değinilmiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Küreselleşme, neo-liberalizm, STK ve yoksulluk.
Özet (Çeviri)
In the process of globalisation, in the blank which was caused by the changes of civil society concept and practices, is focused on new functions of civil society organisations and the coverability of the necessity which appears in this field at national and international levels by civil society organisations was researched. This thesis, in the process of globalisation, aims to examine how neo-liberal politics affect poverty.STK founded with the aim of forming a civil society in Turkey, although having roots back in the 1940s, developed to a great extent in the 1980s and began to be an influential subject in social life. The neo-liberal transformations since the 1980s in the world that seriously effected Turkey. The basic purpose of our study is to evaluate the points of view poverty of STKs which to get strong after in 1980. Therefore, the concept of civil society, development of STKs in Turkey and the associations that facilitates in İzmir are being held in general.KEYWORDS: Globalization, neo-liberalism, NGO and poverty.