Farklı sosyo-ekonomik düzeydeki kadın tüketicilerin reklâm mesajlarına karşı tutumlarının incelenmesi: Eskişehir ili uygulaması
Analyzing of woman consumers atttudes toward commercials messages with different socioeconomic status: A research in Eskişehir
  1. Tez No: 235215
  2. Yazar: NİL ESRA GÜLDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL TENEKECİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Günümüzde kadınlar, ekonomik hayata daha fazla katılmaktadır. Kadınların tüketim alanındaki güçleri artmaktadır. Cinsiyet, pazarlama bileşenlerinin oluşturulmasında kullanılan en temel değişkenlerden biridir. Cinsiyetler arası farklılıklar, pazarlamacılar tarafından göz ardı edilemez. Kadın tüketiciler ve erkek tüketiciler, biyolojik yönden, duyusal yönden ve sosyal değerler yönünden farklılık göstermektedir. Reklâmların çoğu özellikle kadın tüketicilerin bazı duygularını etkilemeyi hedeflemektedir. Kadınlar ürün ve hizmet reklamlarının çoğu için hedef pazardır.Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kadın tüketici, tüketim kültürü, kadın tüketicilere yönelik pazarlama, kadın ve erkek tüketicilerin karşılaştırılması, kadınlar ile iletişimin önemli unsurları, Türkiye'de kadın profili, kadın tüketici pazarının bölümlendirmesi, kadın tüketici hedef pazarının seçilmesi ve ürün ve hizmetlerin konumlandırılması ve kadın tüketicilere yönelik pazarlama stratejileri açıklanmıştır. İkinci bölüm, işletmelerin reklâm mesajına yönelik kadın tüketicilerin tutumları ile ilgilidir. Tezin son bölümü olan üçüncü bölümde ise, kadın tüketicilere yönelik bir çalışma yer almaktadır.Üçüncü bölümdeki araştırma, farklı sosyo-ekonomik düzeydeki kadın tüketicilerin reklâm mesajlarına karşı tutumlarının incelenmesine odaklanmıştır. Bu çalışmanın örneklemini, Eskişehir ili merkezinde yaşayan 322 kadın tüketici oluşturmaktadır. Çalışmada farklı sosyo-ekonomik düzeydeki kadın tüketicilerin reklâm mesajlarına karşı tutumlarını açıklamak üzere bir anket uygulanmıştır. Anket iki bölümden oluşmaktadır. Verilerin analiz edilmesinde SPSS 11.5 programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikte frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma hesaplanmıştır. Kullanılan ölçeğin güvenilirliği için Cronbach's alpha hesaplanmıştır. Reklâm mesajlarına yönelik tutumlarla ilgili boyutların belirlenmesinde, faktör analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre yapılan faktör analizi ile farklı sosyo-ekonomik düzeydeki kadın tüketicilerin reklâm mesajlarına karşı tutumlarının boyutları ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays women participate more in economic life. Women? power in consumption field is increasing. Gender, is one of the most basic variable that use to develop marketing mix. Differences between genders can not be ignored by marketers.Woman and man consumers, differ from biological aspects, sensory aspects, and of social values aspects. Most of the commercials target to influence especially some feelings of woman consumers. Women are target market for most of the product and service commercials.This thesis contains three chapters. In chapter one, woman consumer, consumption culture, marketing to woman consumer, comparisons of woman and man consumers, important components of communication with women, Turkey?s woman profile, segmentation of woman consumer market, selecting woman consumers target market and positioning products and services and marketing strategies for woman consumers were explained. The second chapter is about, woman consumers' attitudes towards business? commercial messages. At the last chapter of the thesis, chapter three, there is a study on woman consumers.The study in the third section focused on different socio-economic level of woman consumers? attitudes towards commercial messages. This study sample consists of 322 woman consumer who lives in Eskişehir town center. In the study, a questionnaire was applied in order to explain different socio-economic level of woman consumers? attitudes toward commercial messages. The questionnaire consisted of two parts. SPSS 11.5 was used to analyze the data. Frequencies, percents, mean scores and standard deviations in descriptive statics were calculated. Cronbach?s alpha,coefficients were computed to determine the reliability of the scale. Factor analysis was used to examine the underlying dimensions of attitudes towards advertising messages of different socio-economic level of women consumer?s.