Van Y.Y.Ü. Tıp Fakültesi asistan ve intern hekimleri ile van ilinde çalışan aile hekimlerinin temel yaşam desteği ve ileri kardiyak yaşam desteği konularındaki bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of the level of knowledge of Van Y.Y.U. Faculty of Medicine intern and assistant physicians and family physicians working in van province on basic life support and advanced cardiac life support
- Tez No: 863080
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Toplum sağlığının en önemli aşamasında yer alan hekimlerin, hangi branştan olursa olsun, insanlık için hayati önem taşıyan, temel yaşam desteği ve ileri kardiyak yaşam desteği konularındaki bilgi ve becerileri eksiksiz olmalı, hekimler hastalara etkin bir temel yaşam desteği ve ileri kardiyak yaşam desteği verebilmelidirler.Yaptığımız bu çalışmada Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezinde görev yapan, intern ve asistan hekimler ile Van ilinde birinci basamakta görev yapan aile hekimlerinin, Amerikan Kalp Cemiyeti (AHA ) ve Avrupa Resüsitasyon Konseyi(ERC) tarafından yayımlanan, en güncel kılavuzlar esas alınarak hazırlanan, çoktan seçmeli anket soruları ile temel yaşam desteği ve ileri kardiyak yaşam desteği konularında, bilgi düzeyi, bilgilerinin yeterliliği ve güncelliği, ve güncel kılavuzları takip etme oranı araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel, tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırma Van YYÜ Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezinde çalışan intern ve asistan hekimler ile Van ilinde birinci basamakta çalışan (ASM) aile hekimlerine 01.09.2023 ile 01.12.2023 tarihleri arasında yapılmıştır.139 asistan hekim, 60 intern hekim, 67 aile hekimi olmak üzere toplam 266 hekime uygulanmıştır. Veriler hekimlerin onamı alınarak, sosyo-demografik veriler ile, katılımcıların CPR konusunda aldıkları eğitimi ve bu konuda kendilerini yeterli görüp görmediklerini sorgulayan 15 soru ile, 10 temel yaşam desteği bilgi sorusu ,10' da ileri kardiyak yaşam desteği bilgi sorusu olmak üzere toplam 35 sorudan oluşan anket formuyla elde edilmiştir. Bilgi soruları beş şıktan oluşmuştur ve her sorunun doğru cevabı 1 puan olarak hesaplanmıştır.Temel yaşam desteği soruları 10 puan, ileri kardiyak yaşam desteği soruları10 puan üzerinden hesaplanmıştır. Analizler SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 22 paket programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Physicians, who are at the most important stage of public health, should have complete knowledge and skills on basic life support and advanced cardiac life support, which are vital for humanity, regardless of their branch, and physicians should be able to provide effective basic life support and advanced cardiac life support to patients. In this study, intern and assistant physicians working at Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center and family physicians working in primary care in Van province, with multiple-choice questionnaire questions prepared on the basis of the most up-to-date guidelines published by the American Heart Association (AHA) and the European Resuscitation Council (ERC), on basic life support and advanced cardiac life support, The level of knowledge, the adequacy and up-to-dateness of their knowledge, and the rate of following current guidelines were investigated. Materials and Methods: Our study is a cross-sectional, descriptive study.The research was conducted between 01.09.2023 and 01.12.2023 to intern and assistant physicians working at Van YYU Faculty of Medicine Dursun Odabaş Medical Center and family physicians working in primary care in Van province.It was applied to a total of 266 physicians, including 139 assistant physicians, 60 intern physicians, and 67 family physicians. The data were obtained with the consent of the physicians, with socio-demographic data, with a questionnaire form consisting of a total of 35 questions, including 15 questions and 10 basic life support information questions, 10 advanced cardiac life support information questions, questioning the training of the participants on CPR and whether they consider themselves competent in this regard. The knowledge questions consisted of five options and the correct answer to each question was calculated as 1 point. Basic life support questions were calculated over 10 points, and advanced cardiac life support questions were calculated over 10 points. Analyses SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) was evaluated in 22 package programs.