Organize sanayi bölgeleri'nin bölgesel etkileri ve Konya sanayisi
The regional effects of organize industry regions and the industry of Konya
- Tez No: 235260
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Sanayi Devrimi öncesine kadar uzanan ülkemizdeki sanayileşme çabaları devamlı olarak sürdürülmeye çalışılmıştır. Çünkü bir ülkenin, dünya ülkeleri arasında söz sahibi olabilmesi ancak sanayileşmede ileri düzeye gelmelerine bağlıdır.Ülkemizin bir sanayileşme modeli olan Organize Sanayi uygulamaları ile sanayileşme çabalarının başarıya ulaşması, ülkemiz sanayicilerinin dünyadaki gelişmeleri takip ederek dünyanın büyük bir köy olduğunu, artık herkesin herkesle her konuda ve her koşulda rekabet edebildiği gerçeğini ve firma bünyelerindeki idari ve üretim aşamalarında yer alan her birimi, en verimli bir şekilde kullanmak zorunda olduğunu idrak etmelerine bağlıdır.Herkesi doğrudan veya dolaylı olarak ama bir şekilde etkileyen sanayileşme olgusu ülkelerin gündeminde sürekli yer almış, sanayileşme yolunda hemen ilerleyip gelişmiş ülkelerden olmak tüm ülkeler için başlıca hedef olmuştur. Bu amaçla, ilk defa 1896 yılında Manchester'da, daha sonra bir çok ülkede dengeli sanayileşmenin sağlanması temel amacıyla ortaya çıkan Organize Sanayi Bölgeleri uygulamaları, ülkemizde 1961 yılında başlamış ve yaklaşık yarım asırlık sürede, önemli ilerlemeler sağlanmasına rağmen sanayileşme sürecine yaptığı katkının boyutunun yeterliliği tartışılan bir konudur.Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde sanayi, sanayileşme ve Organize Sanayi Bölgeleri, ülkemiz ve dünya sanayileşme süreci ile dünyadaki Organize Sanayi Bölgeleri'nin gelişimi, ikinci bölümde Türkiye'deki Organize Sanayi Bölgeleri ile Konya sanayisinin kuruluşu, gelişim süreci, firmaların yararlandığı teşvikler, sorunlar, çözüm önerileri anlatılmıştır. Son bölümde ise Konya'daki Organize Sanayi Bölgeleri'nin gelişim evreleri açıklanmış, sonra özelde yapılan anket uygulamasından elde edilen veriler değerlendirilerek, Organize Sanayi Bölgeleri'nde faaliyet gösteren firmalar ve sahiplerinin ekonomi ve sosyo-kültürel durumları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The industrialization tenacities have been trying to maintain continually in our country that have reached until the time before industry revolution. Because being a country that have authority among the other countries is only due to reaching a high level in industrialization.Reaching success in industrialization tenacities with an industrialization model which is an applicance of organize industry of our country is due to understanding of our manifacturers that follow the developments and understand that the world is a big village, and the reality of the competition that each one can do with each other and it is necessary to use each units that takes place in the management and producement phase of the firms.The industrialization phenomen that affects directly or indirectly everyone has taken place in countries agend, and also being one of a developed countries rapidly has been a main aim in the way of industrialization. With this aim, the organize industry regions applications that appeared firstly in Mancehster in 1896, and then in many countries with the aim of providing balanced industrialization strated in our country in 1961 and although in this half century time, it has been a subject of a dabate that the sufficiency of its help to the industrialization process.This study consists of three parts. In the first part of this study, it was told industry, industrialization and the organize industry regions, our country and the industrialization process of the world and the development of the organize industry regions in the world. In the second part it was told that the organize industry regions in Turkey and the foundance of Konya?s industry, its development process, the promotions used by the firms, problems, the solution offers. And in the final part, it was told the development stage in the organize industry regions in Konya, then it was exhibited the situations of the firms that take place in organize industry regions and the socio-economic situations of their prossessors by evaluating the datas that obtained the applicance from the questionaire which was done in private.