Sermaye şirketlerinde nev'i değişikliği ve vergisel boyutu
The change of type of companies with share companies and their tax implications
  1. Tez No: 661285
  2. Yazar: MERVE AYÇE ÖZMERİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA EKMEKÇİ ÇALICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışmanın konusu nev'i değişikliği ve bu yapısal değişikliğin vergisel boyutu olmakla beraber, konu sermaye şirketleri özelinde işlenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde öncelikle hukuk düzenimizde kabul gören sermaye şirketleri anonim, limited, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirket açıklanmış ve özellikleri belirtilmiştir. Devamında nev'i değişikliği kurumunun tanımı, çeşitleri, barındırdığı özellikler açıklanmıştır. Hâlihazırda, sermaye şirketleri yapısal değişikliğin gerçekleştirilmesi bakımından 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu hükümlerine tabi olduğundan çalışmada, Türk Ticaret Kanunu minvalinde nev'i değişikliğinin şartları, sınırları ve sonuçları incelenmiştir. Yine inceleme kapsamında, Türk Ticaret Kanunu uyarınca nev'i değişikliği açısından gerekli prosedüre yer verildiği gibi, nev'i değişikliği işlemleri çerçevesindeki dava haklarına, ilgili başlıklar altında yer verilmiştir. Türk vergi sistemi açısından da sermaye şirketleri ve nev'i değişikliği esas itibariyle Kurumlar Vergisi Kanunu ile düzenlenmiştir. Nev'i değişikliği kapsamında yapılacak işlemlerin vergilendirmeye tabi olup olmayacağı noktasında Kurumlar Vergisi Kanunu kapsamında bir değerlendirme yapılması gerekmektedir. Çalışmanın ikinci bölümü bu sebeple nev'i değişikliğinin Kurumlar Vergisi Kanunu açısından incelenmesini içermektedir. Kurumlar vergisi sistemindeki vergili nev'i değişikliği ve vergisiz nev'i değişikliğine önemi sebebiyle detaylı olarak yer verilmiştir. Yine bu bölümde, nev'i değişikliği halinde kurumlar vergisi beyannamesi ibrazı, zarar mahsubu, yatırım indirimlerinin akıbeti ve kurumlara tanınan bazı istisnalar ve devir giderleri konuları da açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünün Kurumlar Vergisi Kanunu ile sınırlı olması sebebiyle, çalışmanın üçüncü bölümünde nev'i değişikliği diğer vergi türleri ile Vergi Usul Kanunu ve amme alacaklarından sorumluluk boyutunda irdelenmiştir. Üçüncü bölümde, sermaye şirketlerindeki nev'i değişikliği gelir vergisi, katma değer vergisi, damga vergisi, harçlar, banka sigorta muamele vergisi, özel tüketim vergisi ile Vergi Usul Kanunu ve amme alacaklarından sorumluluk bakımından izah edilmiştir. Sermaye şirketlerinin nev'i değişikliğinin vergilendirilmesinde yasa hükümleri ile beraber ilgili tebliğler, özelgeler ve Danıştay kararları, doktrin görüşleri incelenmiş ve irdelenmiştir. Nev'i değiştirmenin vergisel boyutu ile ilgili yargı kararlarının kıtlığı sebebiyle ulaşılabilir nitelikte olan özelgelerdeki görüşlere çalışmada sıkça başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the change of type and their tax implications within companies with Share Company. First chapter begin with companies with share company consist of joint stock company, limited company, limited partnership divided into shares provided by our domestic legal system. Afterwards, definition, kind, feature of change of type are explained. Terms, conditions and results of change of type are studied in the context of Turkish Commercial Code numbered 6102, since currently change of type companies with Share Company subject to TCC 6102 upon our law system. In addition, this chapter included both the procedure of change of type and rights of action against to change of type. Companies and their change of type enacted by Corporate Tax Law in Turkish Tax Law system. The taxation arising from processes of type changes have to be deal with Corporate Tax Law. Therefore, the second chapter consists of change of type on Corporate Tax Law. Based on the importance taxed and untaxed change of type explained in detail. Although this chapter contains, submission of the corporate tax return, deductible loss, deduction of investment, exceptions, transfer costs. Because of the second part of the study is limited to the Corporate Tax Law, the third part included the type of change in the eyes of the other tax types, tax procedure and liability for the public receivables. In the third part of the study, the type of change in companies with Share Company is explained in terms of tax on income tax, value added tax, tax procedure, stamp tax, fees, bank insurance transaction tax, special consumption tax and liability for the public receivables. In this study the type of change in companies with Share Company examined laws, notices, special notices, state council decisions, jurisprudence. The study frequently refers special notices by reason of the lack of judicial decisions in this subject.