Althusser, yapı ve yapısal Marxizm
Althusser, structure and structural Marxism
  1. Tez No: 235307
  2. Yazar: TUNCAY SAYGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Althusser'in en önemli fikirlerini bazı ana kavram ve düşünceler çerçevesinde ortaya koymaktır. Bu nedenle ilk olarak Althusser düşüncesini önceleyen bazı problem ve tartışmalar ele alınmaktadır. Özgürleşim sorunu ve kesinlik sorunun yanı sıra yaşam felsefesi, 20. yüzyıl felsefesi ve Althusser düşüncesi üzerinde etkili olmuştur. Bununla birlikte 1940'lardan sonra Marksist düşüncede baş gösteren problemler ve yapısalcı düşünceler Althusser'in temel düşünceleri üzerinde belirleyici etkide bulunmuştur. Bu nedenle, bu problem ve düşüncelerin Althusser düşüncesini nasıl belirlediği incelenmekte.İkinci bölümde, Althusser'in temel tezleri ve kavramlarına yapısalcılık ve yapısal Marxizm bağlantılarıyla odaklanılmakta. Althusser, dönemin Marxizminin temel problemlerini aşmak amacıyla yapısalcı tezlere başvurmaktadır. Çünkü Stalinist politikalar, Marksist teori ve devrimci düşünceler üzerinde büyük tartışma ve problemlere yol açmıştır. Tarihsici ve humanist Marx okumaları bu sorunların aşılması için başvurulan en önemli iki yol iken Althusser bu yaklaşımlara karşı çıkarak yapısalcılığa uygun olarak yeni bir yaklaşım getirmektedir.Üçüncü bölümde Althusser'in temel tezlerinin Thomas Kuhn, Michel Foucault ve Nicos Poulantzas gibi bazı 20. yüzyıl filozofları üzerindeki etkileri ele alınmaktadır. Althusser'in bazı düşünceleri doğrudan T. Kuhn ve N. Poulantzas tarafından kullanılırken M. Foucault da ondan önemli ölçüde etkilenmiştir.Sonuç ve Değerlendirme bölümünde Althusser'in tezlerinin Marx'ın ana fikirlerine uygunluğu, Marxizme getirdiği katkılar işlendikten sonra, bunlara ilişkin özet bir değerlendirme yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was to articulate on the Althusser?s main thesis depending on crucial terms and views. Therefore, first of all, I concentrated on some philosophical problems and discussions proceeds of Althusser?s thought. There are two problems about the human and society and one philosophical current that effected on both all 20th century philosophy and Althusser : The Freedom, Certainty problem and the philosophy of life. However, the main problems of the Marxism in the 1940s and thereafter, and Structuralistic ideas are shaped of Althusser?s basic thoughts. After that, I discussed how these effects influenced Althusser?s thoughts.In the second part of my study, I concentrated on Althusser?s main ideas and terms associated with the structure, structuralism and Structuralist Marxism. In my opinion, Althusser used those structuralist ideas in order to deal with Marxism?s main problems in his era since Stalinist politics caused the some problems and debates about the revolutionary aims and Marxist theories. Humanist and historicist reading of Marx are two important approaches so as to handle the main problems about Marxism in these decades. Nonetheless, Althusser?s main thesis objected these approaches and developed a new perceptive suitable to structuralism.In the third part, I discussed some effects of Althusser?s main ideas on the 20th century philosophers such as Thomas Kuhn, Michel Foucault and Nicos Poulantzas. While Althusser?s some opinions were directly used by T. Kuhn and N. Poulantzas, M. Foucault had been considerably affected Althusser?s some thoughts.In the Conclusion part, I discussed suitability of Althusser?s dissertations to Marx?s original thoughts. After that I evaluated to shortly Althusser?s contributions to Marxism.