Kültürel temsiller oryantalizm ve sinema: Türk sinemasında Kürt/Doğu temsilleri
Culturel representations orientalism and cinema: Kurds/East representations in Turkish cinema
  1. Tez No: 235317
  2. Yazar: SEBAHATTİN ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKÇEN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Oryantalist söylem ve onunla ilişkili olarak kolonyal söylemlerin açığa çıktığı önemli alanlardan birisi de ?ötekiliğin? farklı alanlarda temsil edilme biçimleridir. Türkiye'de ?harici ötekiler? olarak Kürtlerin/Doğuluların(Türkiyen'in doğusu) farklı söylem alanlarına(sanat, resmi, popüler, medya, akademik) dahil edilme biçimleri farklı biçimlerde gerçekleşiyor. Modernitenin global hegemonyasına içkin olan, dolaysıyla Türk modernleşmesi ve Kemalizm'le ilişkili olan oryantalist söylemin Türk sinemasında Kürt/Doğu temsillerinde ortaya çıktığı görülmektedir.Bu çalışmada Türk sinemasında Kürtlerin/Doğunun temsil biçimleri, 1966-2007 yılları arasında yapılmış olan on altı film üzerinden analiz edilmiştir. Çalışmanın üzerine şekillendiği kavramsal, kuramsal çerçeveyi, oryantalizm ve onunla ilişkili olarak kolonyal söylem ve kültürel temsil çalışmaları oluşturmaktadır. Bununla ilişkili olarak bu çalışma, Türk sinemasında Kürt/Doğu temsillerinin oryantalist söylem içerisinden üretilen temsiller olduğunu iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the important areas in which the orientalist and the related colonial discourses are revealed is the forms of the representations of“otherness”. In Turkey, the inclusion of the Kurds/the Easterners(the East of Turkey) as“external others”in different fields of discourses ( such as art, media, academia, official and popüler discourse) is materialliazed in different forms. it could be seen that orientalist discourse, which is immanent in the global hegemony of modernity, and therfore related with turkish modernization and kemalism, come to light in the representations of Kurds/The East in Turkish cinema.In this work, the forms of representations of the Kurds/The East in Turkish cinema are analysed in terms of sixten movies produced between 1966-2007. The conceptual and the theoretical framework of this work are based mainly on postcolonial theories and culturel studies. This study argues that the representations of the Kurds/ The East in Turkish cinema are represantations produced within an orientalistic discourse.