Tuhfetü's-Şuleh? (Metin-gramer-dizin)
Tuhfetü?s-Şuleha (Text-grammar-index)
- Tez No: 235318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Çalışmamızın konusu, XVI. yüzyıl Türk edebiyatının ve kültür hayatının en önemli kalemlerinden birisi olan Gelibolulu Mustafa ?Âlî (1541-1600)'nin Tu?fetü's-?ule?? adlı eseri üzerinde dil incelemesidir.XVI. yüzyıl, Türkiye Türkçesinin tarihi bakımından çok önem taşımaktadır. Günümüz Türkçesindeki pek çok ses ve yapı biçimi XVI. yüzyıldan itibaren başlayan standartlaşmayla meydana gelmiştir. Bunun yanında Gelibolulu ?Âlî, bu dönemin aydın birikimini kendi şahsında toplamış bir yazar olarak dönemin yazı dilini en iyi temsil eden şahsiyetlerin başında gelmektedir.Üzerinde çalıştığımız Tu?fetü's-?ule?? adlı eser, Ankara Millî Kütüphane'de A/8337 numarada kayıtlı mensur bir eserdir. 40 yaprak ve her sayfada 21 satırdan oluşmaktadır. Tu?fetü's-?ule??, Mustafa İSEN'in sınıflandırmasında ?Sosyal Hayatla İlgili Eserler? arasında yer alır. Çalışmamız metnin çevriyazı harfleri ile yazımı, bunların üzerinde imlâ, ses ve yapı bakımından gramer incelemesi ve alfabetik dizin bölümlerinden oluşmaktadır. Bu şekilde Tarihî Türkiye Türkçesinin ses ve yapı özelliklerinin kalıplaştığı bir dönemdeki dilin durumu tespit edilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The topic of our search is about looking for the work of Master Mustafa Ali from Gelibolu named Tuhfetü?s-suleha between 1541-1600 and he is also one of the authors of Turkish culture and literature of 16th century.16th century is very important for the history of the Turkish language in Turkey most of the phonology and morphology have been formed through standartization since 16th century. Besides, Ali from Gelibolu is one of the leaders who represents the written language of the term as ann intellectual accumulated author.Tuhfetü?s-suleha is the work we have been searching for is registered in the number A/8337 in the National Library in Ankara. It is constitued of 40 sheets and in each page there are 21 lines. Tuhfetü?s-suleha is among ?The works about Social Science? in the categorisation of Mustafa İSEN. Our search has transcription alphabet parts, grammar researches upon dictation, phonology and morphology parts and alphabetical index-dictionary parts. So, it is determined to find out about the situation of the history of Turkish phonology and morphology in 16th century.