Örgütsel açıdan kültürel farklılıklar ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki: Konaklama işletmelerinde bir uygulama
The relationship between the cultural differences and organisational commitment from the point of vew of organisation: An application in accomodation business units
- Tez No: 235333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER ASUNAKUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Örgütün en önemli amaçlarından biri de, işgörenlerden en yüksek verimi sağlamaktır. İşgörenlerin örgüte ve üretime katılımları ve verimli bir şekilde çalışmalarını sağlamak için de örgüte olan bağlılıklarının arttırılması gerekmektedir.Bu tez çalışmasında, insan yaşamının her alanında etkili olan kültür ile örgütsel bağlılık arasında bir ilişki olup olmadığı konaklama işletmelerinde yapılan anketler aracılığıyla incelenmiştir. Çalışma, başlıca üç bölümden oluşmaktadır.Çalışmanın ilk bölümünde örgütsel bağlılık kavramı üzerinde durulmuş, ikinci bölümde kültür konusuna değinilmiş, üçüncü bölümde ise, kültür ve örgütsel bağlılık ilişkisi incelenmek üzere konaklama işletmeleri üzerinde yapılan araştırmayla ilgili bilgi, bulgu ve değerlendirmeler sunulmuştur. Ayrıca, elde edilen veriler kullanılarak, örgütsel bağlılık boyutları ile demografik değişkenlerin ve kültür boyutları ile demografik değişkenlerin birbirleriyle ilişkileri de irdelenerek, bu bölümde sunulmuştur.İşgörenlerin bağlılık düzeylerini ölçmek üzere Allen ve Meyer' in (1990:18) geliştirmiş olduğu örgütsel bağlılık ölçeği, kültürel özelliklerini ölçmek üzere ise, Hofstede'in (1980) ortaya koymuş olduğu kültürel boyutlar ışığında oluşturulan kültür ölçeği kullanılmıştır. Örgütsel bağlılık boyutları, duygusal bağlılık, devam bağlılığı, normatif bağlılık; kültürel boyutlar, güç mesafesi, belirsizlikten kaçınma, bireycilik-toplumculuk, erillik-dişillik ve uzun zaman yönelimi olarak farklı ifadelerle ölçülmüş, her birinin birbiriyle ilişkisi irdelenmiştir. Buna ek olarak, örgütsel bağlılık ve kültürel boyutlarla ilişkileri incelenmek üzere bireylerin demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorular da anket içerisine dâhil edilmiştir. Elde edilen bulgular, boyutlar arasında anlamlı sayılabilecek ilişkilerin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important objectives of the organisation is to get the highest performance from the employees. It is necessary to increase their commitment to the organisation so that the employees can participate in the organization and production and can work efficiently.In this dissertation, the relationship between culture that is influential in any area of human life and organizational commitment has been investigated by the questionnaire which has been conducted at the accommodation business units. The study is mainly consists of three parts.In the first section of the study, the concept of organizational commitment has been considered, in the second section, the concept of culture has been touched upon, and in the third section, in order to investigate the relation between culture and organizational commitment, the result of the survey which has been conducted in accommodation business units has been presented. Moreover, using the acguired data, the relationship between the demographic variables in the framework of the organizational commitment and the culturel dimensions have been analysed and presented in this section.For the measurement of the level of organizational commitment and the culturel characteristics, organizational commitment scale developed by Allen and Mayer (1990:18) and cultural dimensions developed by Hofstede (1980) have been employed. Organizational commitment dimensions, emotional commitment, continued commitment, normative commitment; cultural dimensions, power distance, uncertainty avoidance, individualism-collectivism, masculinity-femininity, long-term orientation as measured by different expressions, and each one was analysed in relation with each other. In addition, organizational commitment, and cultural dimensions of relations to be reviewed to determine demographic characteristics of the individual questions were included in the survey. These findings show us there is a meanigful relations between the dimentions.