Gündelikçi kadınların folkloru
Folklore of studying the charwomen
- Tez No: 235408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Türkiye'nin ikinci büyük şehri olan başkent Ankara'da gelir seviyeleri yüksek olan işlerde çalışan kadınların ev işlerinde kendilerine yardımcı olabilecek gündelikçi kadınlara ihtiyaç duymaları bu iş kolunun yaygınlaşmasına neden olmuştur. Kırsaldan göç ederek kentte yaşayan kadınların kente uyum süreçlerini sağlaması açısından gündelikçilik son zamanlarda dikkati üstüne çekmiştir. Köyden kente göç ederek geleneksel kültürlerini de beraberinde kente taşıyan gündelikçi kadınların kent kültürüne ne derece adapte olduklarını, geleneksel özelliklerini ne derece değiştirdiklerini ve kentli olmaya ne kadar yaklaştıklarını tespit edilmesi iki farklı kültürel yapıyı karşılaştırmamız açısında önemli olmaktadır. Bu nedenle gündelikçi kadınların oturdukları semtlerden başlayarak, evlerine temizliğe gittikleri diğer kadınların semtlerine kadar ki kültürel yolculuklarını irdelemek bu araştırmanın çerçevesini oluşturmaktadır. Ankara Mamak gecekondu bölgesinde yaşayan elli gündelikçi kadın üzerinde yapılan görüşmelerden elde edilen bilgilerden yola çıkarak gündelikçi kadınların geleneksel/sözlü ve kent kültürleri değerlendirilmiştir. Farklı özelliklerdeki kadınların evlilik biçimleri, aile içi paylaşımları, tüketim alışkanlıkları, boş zamanlarını değerlendirme biçimleri gibi konularda geleneksel kültürle kent kültürü arasındaki tercihleri ve tutumları incelenmiştir. Ayrıca gündelikçi kadınlar arasında hangi sözlü kuralların geçerli olduğu tespit edilerek sözlü bir kültürü oluşturup oluşturamadıkları da incelenmiştir.Anahtar Sözcükler1.Gündelikçi Kadınlar2.Geleneksel ve Sözlü Kültür3.Göç4.Gecekondu5.Kent Kültürü
Özet (Çeviri)
Women in Ankara which is the second large city of Turkey working in works of high income level are in need of charwomen who would help them in their housework therefore, this has caused such a work sector to become widespread. Recently this type of casual work has attracted attention over itself since, it is ensuring the women who have migrated from rural areas to urban areas and living in the cities currently to become adapted to urban life. In the sense of comparing two different cultural structures, it is important to determine in which degree charwoman migrated from rural to urban and brought along their traditional cultures, adapted into city culture, in which degree they changed their traditional characteristics, in which degree they came close to be town dweller. For this reason, examination of charwomen?s cultural journeys starting from their own to neighborhoods which they go for cleaning jobs, constructs the framework of this thesis. Has departed from data obtained from interviews carried out with fifty charwomen living in the shantytown of Ankara Mamak and the traditional / verbal and urban cultures of such women have been evaluated as based on such data. Preferences and attitudes of women having various different qualities, between traditional culture and urban culture on subjects such as, ways of marriage, in-family sharings, consumption habits, ways of making use of their leisure times have been examined. Moreover, the verbal rules that are applicable among charwomen have been determined and it has been examined accordingly whether these have established a verbal culture or not, too.Key Words1.Studying The Charwomen2.Traditional and Verbal Culture3.Migration4.Shanty5.Urban Culture