Kahramanmaraş Çiğli köyü örneğinde kadının gündelik yaşamında iletişim araçlarını kullanımı üzerine halkbilimsel bir inceleme
Within the example of Kahramanmaraş Çiğli village a folkloric research on usage of mass communication means in daily life of women
- Tez No: 141020
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Kadınların gündelik yaşamlarında kitle iletişim araçlarını nasıl kullandıklarını konu edinen bu tez çalışması Kahramanmaraş'ın Çiğli köyünde yapılan kalitatif bir alan araştırması ile gerçekleştirilmiştir. Sulu tarıma geçiş ve yurt dışına göçlerle geliri artan köydeki hanelerde diğer teknolojik araçların yanında kitle iletişim araçları da gündelik yaşamın bir parçası haline gelirken, tez konusu dahilinde köy kadınlarının televizyon, video, telefon, posta ve radyoyu ne için ve nasıl kullandıkları incelenmiştir. Sonuçta, kitle iletişim araçlarının kadınlar üzerinde manipülatif ve belirleyici etkisinden çok, bu araçların gündelik hayatın, toplumsal ve kültürel ilişkilerin korunup sürdürülmesinde nasıl işlevlendirildiği, gündelik hayatta nasıl içerildiği tespit edilmiştir. Kitle iletişim araçları, köydeki kadınlar tarafından, dışa göçün ilişkiler üzerinde belirleyici olduğu bir bağlamda zarar gören sosyal rimellerin sürdürülmesi, geniş aile içi bağların korunması, ve bunun yanında gündelik ilişkilerin gereklerinin yerine getirilmesi için kullanılmaktadır. 126
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The present thesis, which focuses on how women get use of mass communication technologies in their every day life, is based on a qualitative field research that took place in the. As with the advent of agriculture and the international migrations, two processes that enabled for the villagers an increase in their income, not only technological apparatuses but also means of mass communication became a distinct part of everyday life in the village, the thesis focused on how and for what ends the village women used television, VCR, postal services, telephone and the radio. In the end, the study problematized not the possible manipulative or determinatory effects of these technologies on women but how such technologies were harnessed in the reproduction of existing social and cultural relations, and came to be included in the everyday life of the village. In a setting where external migrations have a determinatory effect on relations in general, the village women use the means of mass communication to preserve the wounded social rituals and the extensive family ties, and to fulfill the necessities of everyday relations. 127