A. G. Baumgarten'da duyusal bilginin bilimi olarak estetik
A. G. Baumgarten?s aesthetics as the science of sensitive cognition
- Tez No: 235413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Estetiği bir felsefe disiplini olarak teori alanına süren Baumgarten için ilk aşamadaönemli olan ?duyusal bilgi? nin bireysellik hakkının geçerli kılınmasıdır. ?Estetik?sözcüğünün ?duyu, algı ve duyguyla ilgili?, ?duyusal olarak anlaşılır? bağlamındakitemel anlamına bağlı kalmakla birlikte Baumgarten terimi bir güzel teorisi olarak dakullanır. Bunun nedeni, Baumgarten'ın güzel sorununu bilgikuramsal bir proje içinde vebu projenin gereklerine bağlı olarak ele almış olmasıdır. Baumgarten'a göre bir yandaaçık ve seçik düşüncelere dayalı akıl bilgisi (cognitio rationis), öbür yanda karmaşık vebulanık algılara dayalı duyu bilgisi (cognitio sensitiva) vardır. Birincisi bir üstdüzeybilgikuramı (gnoseologia superior) olarak doğruluğunu ya da gerçekliğini mantık ilematematikte bulurken, ikincisi bir altdüzey bilgikuramı (gnoseologia inferior) olarakyetkinliğini estetikte bulur. Baumgarten'ın kurmak istediği, duyusal bilginin ya daduyumların bilimi olarak estetiğin konusu ve amacı ?duyusal mükemmellik? yani güzelya da güzellik oluşturur. Duyumlar yoluyla elde edilen bilginin sorunlarını konu edinip?duyusalın mükemmelliği? öğretisini ortaya koyarken gerçekleştirmek istediği de?güzel üzerine düşünme sanatı?dır (ars pulchre cogitandi).Anahtar SözcüklerA.G.Baumgarten Estetik Duyusal Bilginin BilimiGüzel Aşağı Bilgi Yetisi Yukarı Bilgi Yetisi Akıl-Benzeri
Özet (Çeviri)
For Baumgarten who introduces aesthetics as a philosophical discipline to the theoreticgrounds, the prior importance becomes validating the individuality of ?sensitivecognition.? Baumgarten abiding the word ?Aesthetics? to be with its base meaning as?relating to sense, perceive and emotion?, ?understood as emotionally,? he uses the termas a theory of beauty. The reason for doing so is that Baumgarten takes the question ofbeauty in a gnoseological project, and in reliance on the requirements of such project.To Baumgarten, on the one hand, there exists mind knowledge (cognitio rationis) basedon cognitive thoughts, and on the other hand, there exists sense knowledge (cognitiosensitiva) based on blurred perceptions. The former is superior gnoseology (gnoseologiasuperior) which finds its rightfulness or necessity in logic and mathematics, and thelatter is inferior gnoseology (gnoseologia inferior) finds its competence in aesthetics.What Baumgarten desires to create, as the science of sensitive cognition or the scienceof the senses, sets itself on beauty or beautiful. What, also, he desires to realise, whilequestioning the knowledge gained by senses, is the ?art of thinking on beauty? (arspulchre cogitandi) as he lays his discipline of the ?perfection of the sensual? gatheredvia senses.Key wordsA.G.Baumgarten Aesthetics Inferior Knowledge FacultySuperior Knowledge Faculty The Science Of Sensitive CognitionBeauty Analogy