Sermaye Piyasası Kurulu'nun uyguladığı idari yaptırımlar ve yargısal denetimi
Adminitrative sanctions that are imposed by Capital Market Board And The Judicial Audit
- Tez No: 235422
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ETHEM ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
İdari yaptırımlar, bir idari makam tarafından İdare hukukuna özgü usuller kullanılarak tesis edilen, bireyler üzerinde sınırlandırıcı etkiler doğuran idari işlemlerdir. Diğer idari makamlarda olduğu gibi bağımsız idari otoritelerin de yaptırım uygulama yetkilerinin olduğu kabul edilir. Türkiye'de ilk kurulan bağımsız idari otorite olan Sermaye Piyasası Kurulu'nun yaptığı denetimler sonucu uygulayabileceği yaptırımlar Sermaye Piyasası Kanunu'nda sayılmıştır. Bunlar imza yetkisinin kaldırılması, faaliyetlerin durdurulması, işlem yapma yasağı getirilmesi, idari para cezası verilmesi ve tedrici tavsiyeye karar verilmesidir. Bunlar dışında özel kanunlar ve diğer düzenleyici işlemler nedeniyle Sermaye Piyasası Kurulu'nun yaptırım uygulama konusunda görevlendirildiği durumlar olduğu gibi gözetimi altındaki kurumların uyguladığı yaptırımlara dolaylı olarak katıldığı durumlar da vardır. Nihayet cezai yaptırımların uygulanması konusunda da Kurula verilen görevler bulunmaktadır. Sermaye Piyasası Kurulu bu yaptırımları uygularken, idari işlemlere ilişkin tüm hukuki koşullara uymalıdır. Aksi durumda yargısal denetim sonucunda idari yaptırıma ilişkin karar iptal edilebilir ve/veya bundan dolayı idarenin tazmin sorumluluğu doğabilir.
Özet (Çeviri)
Administrative sanctions are such administrative acts that are established though applying the procedures of administrative law, and impose restrictive actions on the individuals. It is adopted that the independent administrative are empowered to impose sanctions as well as other administrative bodies. The sanctions to be imposed as the result of the audits to be performed by the Capital Market Board, the first independent administrative authority, have been set out in the Capital Market Law. These include revoke of signatory power, imposing transaction prohibition, imposing administrative penalty, and deciding upon gradual advise. Besides these, there are such cases where the Capital Market Board is assigned for imposing of sanctions by virtue of special laws and other regulations as well as such cases where it indirectly gets involved in imposing of sanctions by the corporations under its surveillance. After all, there are such tasks assigned to the Board in respect of application of criminal sanctions. The Capital Market Board, while applying such sanctions, must respect all legal conditions regarding the administrative acts. Otherwise, any decision of administrative sanction may be revoked and/or any liability of indemnification may arise therefrom on the part of the administration as a result of judicial audit.