GSTC endüstri kriterlerinin housekeepıng departmanına uyarlanması ile ilgili içerik analizi
Content analysis on the adaptation of GSTC industry criteria to housekeeping department
  1. Tez No: 882380
  2. Yazar: NEVİN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzde sürdürülebilir turizm ve çevresel etkilerine dair konular, turizm endüstrisinde giderek artan bir öneme sahiptir. Bu bağlamda, Global Sustainable Tourism Council (GSTC) tarafından belirlenen endüstri kriterleri, otel işletmelerinin sürdürülebilirlik performanslarını değerlendirmek için kapsamlı bir çerçeve sunar. Housekeeping departmanı, konaklama tesislerinde temizlik, düzen ve bakım gibi kritik görevleri yerine getiren oldukça stratejik öneme sahip bir departmandır. Sürdürülebilir turizm politikası, bu departman üzerinde çevresel, sosyal ve ekonomik açılardan daha sürdürülebilir bir turizm uygulamasının teşvik edilmesini amaçlar. Bu tez, GSTC Endüstri Kriterlerinin, housekeeping ve çamaşırhane departmanının otellerdeki faaliyet pratiklerine uyarlanmasıyla ilgili bir inceleme sunarak, bu departmanlardaki sürdürülebilirlik uygulamalarının konaklama tesislerindeki iş süreçlerine nasıl uyarlanabileceğine ve geliştirilebileceğine yönelik öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla; Konaklama tesislerindeki housekeeping departmanı ve GSTC kriterleri üzerine yapılmış tüm araştırmalar detaylı olarak taranmış ve elde edilen bilgiler GSTC kriterleri yönergeleri bu şekilde ilişkilendirilmiştir. Araştırmanın, sürdürülebilir turizm politikalarının housekeeping departmanına uyarlanmasıyla elde edilebilecek kazançlara vurgu yapacağı ve bu bileşenlerin çalışmalara nasıl adapte edebileceğini ortaya çıkarması açısından önemlidir. Araştırmanın amacını ortaya çıkarabilmek için GSTC Endüstri Kriterleri ile bu konu başlığını çalışmış yayınlar olmak üzere, ikincil veriler üzerinden içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; GSTC Endüstri kriterlerinin housekeeping departmanına uygulanması sonucunda, yerel ekonomiye daha fazla katkı sağlanabileceği elde edilen en çarpıcı sonuçtur. Bununla birlikte; housekeeping departmanının tüm süreçlerine tüm detayları ile entegre edilmiş GSTC Kriterlerinin olumsuz çevresel etkilerin daha az olacağı elde edilen bir diğer sonuçtur. Son olarak; enerji ve su tasarrufunun daha etkili bir şekilde sağlanabileceği ve geri dönüşüm uygulamalarının hem çevresel hem de sosyal açıdan daha etkin hale getirilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, issues related to sustainable tourism and its environmental impacts are of increasing importance in the tourism industry. In this context, the industry benchmarks set by the Global Sustainable Tourism Council (GSTC) provide a comprehensive framework for assessing the sustainability performance of hotel businesses. The housekeeping department is a highly strategically important department that performs critical tasks such as cleaning, organization and maintenance in accommodation facilities. Sustainable tourism policy aims to promote a more environmentally, socially and economically sustainable tourism practice on this department. This thesis aims to provide a review of the adaptation of the GSTC Industry Criteria to the operational practices of housekeeping and laundry departments in hotels, and to provide recommendations on how sustainability practices in these departments can be adapted and improved to business processes in accommodation facilities. For this purpose; all researches on the housekeeping department in accommodation facilities and GSTC criteria were scanned in detail and the information obtained was related to the GSTC criteria guidelines in this way. The research is important in terms of emphasizing the gains that can be obtained by adapting sustainable tourism policies to the housekeeping department and revealing how these components can be adapted to the studies. In order to reveal the purpose of the research, content analysis was conducted on secondary data, including GSTC Industry Criteria and publications that have studied this topic. According to the findings, the most striking result obtained is that the application of GSTC Industry Criteria to the housekeeping department can contribute more to the local economy. However, another result obtained is that GSTC Criteria integrated into all processes of the housekeeping department in all details will have less negative environmental impacts. Finally, it was concluded that energy and water savings can be achieved more effectively and recycling practices can be made more effective both environmentally and socially.