Belgesel kısa film: ?Deneyimleme?
Short documentary film: ?Expreciency?
- Tez No: 235435
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK BUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Analitik ve ampirik ayrımı, modern ? post modern polemiğine kadar sürdürülebilecek geniş bir konudur. Biz bu çalışmada konuyu mümkün olduğu kadar dar bir kapsamda ve özelleştirilmiş, daraltılmış bir boyutta ele aldık. Yabancı dil eğitimi uzun yıllar davranışçı psikoloji kuramcılarını önermeleri doğrultusunda şekillenirken, yakın zamanlarda bilişsel psikolojinin öngörülerinden faydalanan çeşitli teknikler üretilmeye ve kullanılmaya başlamıştır. Bu tekniklerden biri de ?Callan Method? olarak anılan tekniktir. Bu belgesel bahsedilen metodun uygulandı okullardan birinde, tekniğin gözlemlenmesi ve eğitimcilerin teknik hakkındaki yorumlarının derlenmesinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The issue, comparison with analytic and empiric, has wide background up to modern and post-modern polemics. In this short film, we prefer to explain the issue in restricted and specific plane. Foreign language education is set up with behaviorist psychology, but in a couple of last decade it has been reset by some method with opinion of cognitive psychology. One of these methods is ?Callan?. Aim of this film is observe the method in school in which it applies.