Türkiye'de kırsal kalkınma politikaları ve Afyonkarahisar ili İhsaniye ilçesi üzerine bir alan araştırması
Carrying out a rural development project within İhsaniye district of Afyonkarahisar, graduate thesis
  1. Tez No: 235442
  2. Yazar: ASLI AYNAOĞLU KUZULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP GÜNAY İSPİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Tez teorik ve uygulama olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Kırsal kalkınma kavramının kavramsal çerçevesi ve kırsal kalkınmanın gelişiminin belirlenmesi, ülkemizde bugüne kadar uygulanmış olan kırsal kalkınma politikaları, uygulayıcıları ve kırsal kalkınma modellerinin açıklanması için Devlet Planlama Teşkilatı Yayınları başta olmak üzere konu ile ilgili kitap ve makaleler taranmıştır. Kırsal kalkınma konusu işlendikten sonra belirtilen varsayımlar doğrultusunda işlenen konuyla bağlantılı olarak Afyonkarahisar ili İhsaniye ilçesinin mevcut durumu incelenmiş, daha sonra tüm köylerin hane reisleri ile bir sosyo-ekonomik durumlarını araştırmak üzere anket çalışması yapılmıştır. Ayrıca Afyonkarahisar ili İhsaniye ilçesinin mevcut durumunun analizi yapılmış, ilçenin sorunları ile bu sorunlarının tespiti ve çözüm önerileri swot analizi tekniği ile değerlendirilmiştir. Böylece kırsal kalkınma konusunda genelden özele doğru bir inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis is composed of two sections as theory and practice. Books and articles especially from the State Planning Organization related to the topic have been searched thoroughly to determine rural development conceptual frame and rural development progress; to explain the rural development policies, their implementers and rural development models which have been put into practice thus far in our country. After discussing rural development subject, in accordance with explicited assumptions, connected with the discussed issue the current situation of İhsaniye district of Afyonkarahisar has been scrutinized, afterwards a poll was taken to search the household head and socio-economic status of all villages. Furthermore, the current situation of İhsaniye district of Afyonkarahisar has been analysed; the problems of the district and the detection of these problems and solution to these problems have been evaluated via swot analysis technique. Hence, a study from general to specific has been made on rural development issue.