Muhammed İkbal felsefesinde benlik kavramı (Zihin felsefesi açısından bir tahlil)
The conception of ego in philosophy of Mohammad İkbal? (An analysis in terms of philosophy of mind)
- Tez No: 235458
- Danışmanlar: PROF. MEVLÜT UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Üç ana bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde, konumuza düşünsel bir temel olması bakımından Zihin Felsefesini, bu yeni felsefe dalının bilinen yaklaşımlarını ve temel kavramlarını ele aldık. Bu bölümdeki temel hedefimiz genç bir felsefe dalı olan Zihin Felsefesi hakkında bilgi vermek ve İkbal'in benlik kavramını tahlil etme sürecinde, gerekli kavram, düşünce ve bilgileri sağlamak için yöntemimizi ortaya koymaktır.Tez çalışmamızın ikinci bölümünde ise, ?benlik? kavramının Tanrı ile ilişkisini, İkbal'in sürekli vurguladığı ?organik zat? fikrini, ayrıca Tanrı'nın varlığına ilişkin sunulan kanıtları ve İkbal'in dini tecrübe kanıtını organik zat fikrine ve Tanrı'nın varlığı fikrine kanıt yapışını ele aldık. Böylece İkbal'in, ?benlik? kavramını sadece insan için değil evren, Tanrı ve tüm varlıklar için kullandığını ifade etmeye çalıştık. Devamında ise İkbal'in insan anlayışı hakkında bir ön bilgi verdik.Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise, İkbal'in önem atfettiği ?benlik? kavramının diğer tanımları ve İkbal'in vurguladığı şekliyle bir tahlilini, devamında ise İkbal'in ?benlik? kavramının bir nevi uzantıları ve kendileriyle varolduğu sayılan benliğin ölümsüzlğü, insan hürriyeti ve bunun benlikle ilişkilerini, ve benlik için ifade ettiği anlamın ne kadar önemli olduğunu, benlik kavramının, ruh-beden ilişkisi söz konusu olduğunda, bütünlüğünü nasıl sağladığını ve benliğin kendi varlığının bilincinde olarak toplumla kaynaşarak, nasıl yeni bir bütün oluşturduğunu ifade etmeye çalıştık.Bu bölümün ikinci kısmında ise, İkbal'deki ?benlik? kavramının Zihin Felsefesindeki yaklaşık ifadesini ve benliğin Zihin Felsefesindeki yaklaşımlarla netleşen çeşitli özelliklerini ve İkbal'in benliği tüm uzantıları ve hususiyetleri ile indirgenemez bir bütün olarak nasıl kabul ettiğini ve bu bütünlğü sağlamada çözüm olarak sunduğu ?organik benlik? tasavvurunu ele almaya gayret gösterdik.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of our study which makes up there main chapters , we handled Philosophy of Mind in terms of being a intellectual base for our topic, the known approaches of this new branch of philosophy and its fundamental conceptions. Our goal in this chapter is to give information about Philosophy of Mind being a young philosophy branch and to display our method for providing required conceptions, thoughts and informations in the process of analysis of Iqbal?s conception of ego.In the second chapter of our thesis, we handled the relation of the conception of ego with God, the idea of organic individual on which Iqbal emphasizes continuously, also, provided evidences to existence of God and Iqbal?s idea of that religious experiment proof to the idea of organic individual and to the idea of existence of God. Thus, we tried to explain that Iqbal uses the conception of ego not only for human but also for universe, God and all creatures. After that, we gave an advance information about Iqbal?s insight of human.In the third chapter of our study, we tried to explain that other definitions of the conception of ego to which Iqbal imputes importence and an analysis in the format that Iqbal emphasizes. After that, variety extentions of Iqbal?s conception of ego and assumed that self-existed immortality of ego, freedom of human and of which relations with ego and being how important for ego?s explaning a meaning, when soul - body relation is point at issue, how the conception of ego has its integrity and, in the knowledge of its own existence, how the ego formed a new integrity by merging with society.In the second part of this chapter, we had effort to handle that Iqbal?s conception of ego?s corresponding approximate expression in Philosophy of Mind and various properties which has clarified with approaches in Philosophy of Mind and how Iqbal accepted the ego as not able to be reduced integrity with all its extentions and particularities and his consideration of organic ego having been provided as solution to have this integrity.