Türkiye'de eğitim seviyesi ile siyasal tercih ilişkisi
The relationship between educational level and political choice in turkey
  1. Tez No: 235482
  2. Yazar: AHMET SERDAR ÜMİT ÖNCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN GÖÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Education and Training, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu Tez Çalışmasında; Seçmenin siyasal tercihlerine etki eden sosyoekonomik değişkenlerden en önemlisi olarak ifade ettiğimiz eğitim ile seçmenin siyasal tercihi arasındaki ilişki ele alınmaktadır. Türkiye'de eğitimin, seçmen davranışlarına olan etkisi, siyasal tercihlere ne gibi etkilerde bulunduğu incelenmeye çalışılmıştır. Eğitim düzeyleri farklı olan seçmenlerin siyasal tercihleri nasıl oluşmaktadır. Buna göre, Türkiye'de eğitim düzeyi ile siyasal tercih ilişkisi açıklanmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between education and the political preferences of voters which we explain the most important socio-economical variables ,is studied.It is also tried to be examined carefully that how education affects the behaviours of voters and their political preferences in Turkey. How do the political preferences of voters who have different educational grades occur. According to this, it is tried to be explained the connection between the educational level and the political choice in Turkey.