Yönetici-öğretmen iletişimi İstanbul ili Küçükçekmece ilköğretim okulları örneği
Manager-teacher communication İstanbul city elementary school sample of Küçükçekmece
  1. Tez No: 235501
  2. Yazar: FERİT ÖZBUDAK
  3. Danışmanlar: DR. ZÜLFİKAR ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışması; İlköğretim okullarındaki yönetici ? öğretmen iletişiminin güçlü mü yoksa zayıf mı olduğunu belirlemek ve hangi faktörlerin etkilediğini ortaya çıkarmak için hazırlanmıştır. Buna göre, yönetici ? öğretmen arasındaki iletişim birçok etkenden dolayı zayıflayabilmektedir. Söz konusu etkenler cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, eğitim düzeyi, okulun bulunduğu bölge olarak sıralanabilir. Yöneticiler, öğretmenler ile arasındaki iletişime etki edebilecek nedenlerin farkında olarak iletişimi olumlu ve açık yönde yönetmelidir. Etkili bir iletişim için, yönetici ve öğretmen aralarındaki iletişimi bilinçli olarak yapmalı, bunun için de gerekli eğitim ve semineri almalıdır. Yönetici ve öğretmen etkin iletişim sağlayabilmek için, gerekli şartları taşıması durumunda, okullar amaçlarına daha çok yaklaşacaktır. Bu çalışmada, yönetici- öğretmen arasındaki iletişimin güçlü mü yoksa zayıf mı olduğunu belirlemek için, Küçükçekmece İlköğretim Okulları Öğretmenlerinin görüşleri ölçülmüştür. Bunun için de, Küçükçekmece örneğine başvurularak, yönetici ? öğretmen iletişimine etki eden faktörler ortaya çıkarılacak ve sonuçlar değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In this Thesis Work; Elementary school administrators - teacher communication is on the teacher to determine the level of perception and evaluation of teachers prepared for perception. Accordingly, the administrator - in the communication between teachers, teacher perceptions of the level to fall or rise due to many factors. The factors sex, age, professional seniority, education level, the school can be sorted by region. Administrators, teachers' level of perception and perception can affect the level of being aware of why the communication should be managed in a positive and clear direction. For an effective communication, communication between managers and teachers should be done consciously, it must receive the necessary training and seminars. Administrators and teachers to provide effective communication, the necessary conditions to carry, the better their schools will close. In this study, the perceptions of teachers in the communication between administrator-teacher is to determine what level, Küçükçekmece Elementary School Teacher of the perception levels were measured. For this purpose, the contact Küçükçekmece example, the manager - the teacher perceptions of teacher communication level will be evaluated and the results will be revealed.