İç Anadolu bölgesinde güzel sanatlar ve spor liseleri müzik bölümünde eğitim gören kırsal kökenli ve kent kökenli öğrencilerin müzik profillerinin incelenmesi
The study of music profil of urban and rural students studying at music deparments of fine art and sport high schools in Central Anatolian region
- Tez No: 235516
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZAN GÖHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri verdiği dört yıllık eğitim sürecinde resim ve müzik alanlarında yatılı ve gündüzlü olarak öğrencilere eğitim vermektedir. Okulların yatılı olması nedeni ile okulun bulunduğu şehir içinden, şehir dışından, ilçelerden, köy ve kasabalardan gelen öğrenciler eğitimini sürdürebilmektedir. Bu çalışmada Güzel Sanatlar ve Spor Liselerinin Müzik Bölümünde okuyan, kırsal kökenli ve kent kökenli öğrencilerin müzik derslerindeki başarıları ve müzik derslerine karşı tutumlarının çeşitli değişkenler açısından incelemesini yapmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda durum saptamaya yönelik olarak araştırmalar yapılmış, sonuçlar ve çözüm önerileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
During the four year teaching period, Fine Arts and Sport High Schools serve to the education of both boarding and day-time students. On account of the fact that these are boarding schools, students from different villages, towns and cities can attend them and have their education in these schools. In this study, some research has been done to find out the differences between the students who come from villages and cities and their attitudes towards music in terms of various aspects , and results and solutions have been put forward.