Greko?romen ve serbest güreşte sakatlanma bölgeleri ve sebeplerinin araştırılması (İstanbul ili örneği )
The resarch of causes injuries in greo-romen and free styel wrester(İstanbul city example)
  1. Tez No: 235517
  2. Yazar: FATİH SULTAN MEHMET ALABACAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı; İstanbul ilinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü, İstanbul Güreş İhtisas Kulübü, Beşiktaş Spor Kulübü, Kasımpaşa Spor Kulübü ve Tekel Spor Kulübü'nde Greko-Romen ve Serbest stilde güreşen 98 sporcunun sakatlanma bölgeleri ve sebeplerinin incelenmesidir. Bu araştırmaya, yaş ortalamaları 18.46± 3.66, güreş yaşı ortalamaları ise 2.99± 1.33 yıldır. Serbest stilde %38,8 oranla 38 güreşçi, Greko-Romen stilde % 61.2 oranla 60 güreşçi katılmıştır. Ankete verilen cevapların sonuçlarına göre uluslararası başarısı olan sporcuların oranının % 51 olduğunu görülmektedir. Ciddi sakatlık geçirensporcuların oranı ise % 23.47'dir. Kulak kırıklıkları % 28.57 ile sağ kulak; % 24.49 ile sol kulaktadır. Sportif ameliyat geçiren sporcu sayısı 85 kişi ile % 86.74 oranındadır. Ankete katılan sporcular, sakatlanma sebeplerini; % 47.96'sı eksik ısınmadan; % 51.02'si aşırı zorlamadan; % 33.67'si riske girme faktöründen, % 54.08'i aşırı yüklenme faktöründen, % 10.20'si minder faktöründen, % 7.14'ü malzeme faktöründen, % 8.16'sı ayakkabı faktöründen; % 34.69'ı yanlış teknik uygulama faktöründen; % 8.16'sı antrenmansızlık faktöründen; % 2.04'ü yetersiz beslenme ve uyku alamama faktöründen, % 7.14'ü ise salon şartlarından kaynaklandığını belirtmişlerdir. Ankete verilen cevaplarda, sakatlık bölgelerine göre yüzdelik değerler: % 4.34 elmacık kemiği kırığı, % 4.34 ayak tarak kemiği kırığı, % 4.34 ayak parmak kırığı, % 4.34 dizekleminde bağ yırtığı, % 4.34 ayak bileğinde bağ yırtığı ve % 4.34 omuz bölgesinde kas kopması şeklinde sakatlık yaşadıklarını belirtmişlerdir. Sporcuların % 8.69'u burun kırığı, % 8.69 ön kol kemiği çatlağı, % 8.69 dirsek ekleminde bağ kopması ve % 8.69 omuz bölgesinde kas yırtığı şeklinde sakatlık yaşamışlardır. Sakatlık geçirenlerin % 13.04'ünde ise ön kol kemiği kırığı, % 13.04 el bileğinde burkulma ve % 13.04 kol kaslarında yırtık şeklinde sakatlık görülmüştür. Ergojenik yararlanmaların oranı, % 51.02'dir. Sporcuların kulüplerinden maddi yardım alma oranları ise, ortalama 392.84 TL'dir. Kulüplerinde % 18.4 doktor desteği, % 30.6 masör desteği aldıkları görülürken, kulüplerinde doktor ve masör desteğini almayanların oranı ise % 48'dir. Uluslararası Güreş Federasyonu FILA'nın kullandığı, `Güreşte Sakatlık Bölgeleri' araştırması örnek alınarak bu çalışmada kullanılmıştır. Verilerin sonuçları istatistiksel olarak yüzdelik değerlendirme ile yapılmıştır. Kulüplerde doktor ve masörün olmaması, sakatlanma riski çok olan sporlarda önemli bir risk faktörüdür.Sonuç olarak risk faktörlerine dikkat edildiğinde; gerekli teçhizat, modern spor için doktorların kulüpte olmasıyla, sporcu ve antrenöre sporcu sakatlıkları hakkında bilgiler vererek genel ve özel ısınmanın faydaları açıklanmıştır. Sakatlık anlarında doğru ve yerinde müdahale ile sakatlıkların büyümesi önlenir. Çeşitli tıbbi cihazlar ve malzemeler kullanıp müsabaka ve antrenman sırasında sakatlanmalar önlenebilir. Erken ve doğru yapılan müdahaleler ile sakatlanma süresi en aza indirilebilir. Masörün kulüpte olması ile antrenmanöncesi ve sonrası gerekli görüldüğünde yorulan kaslara yapılan masajla kaslar dinlendirilebilir, masör yardımıyla özel ısıtıcı kremler kullanıp sporcular antrenman ve müsabakalara hazır hale getirilebilir. Böylelikle sakatlıkların azalması sağlanabilir. Gerekli doktor, masör ve fizyoterapist temin edildiğinde spor sakatlıklarını en aza indirmemiz mümkündür.
Özet (Çeviri)
It is herewith aimed to search the injury parts and reasons on 98 wrestlers, both Greko-Romen and free style, in Istanbul City Sports Club, Istanbul Wrestling Club, Besiktas Sports Club, Kasimpasa Sports Club and Tekel Sports Club in Istanbul city. 38 free-style wrestlers -38.8%- and 60 Greko-Romen wrestlers ? 61.2%- whose age average is 18.46± 3.66 and wrestling age average is 2.99± joined to this search study. 51% of the Participants have international accomplishments. 23.47% of the wrestlers had serious injuries. Broken ear injuries are 28.57% on rightear and 24.49% on left ear. Wrestlers who had sports surgery are 85, it means 86.74% of the participants. It is stated by the wrestlers that most of the injuries are because of ;47.96% insufficient warm-up, 51.02% being extremely forced, 33.67% risk factor, 54.08% to force extremely, 10.20% mat factor, 7.14% equipment factor, 8.16 shoes factor, 34.69% wrong technic factor, 8.16 lack of training, 2.04% insufficient nutrition and sleep, 7.14 sport saloon factor. According to the answers given to the survey, injured parts are ; 4.34% cheekbone break, foot metatarsus break, foot toe break, connective tissue tear in the knee, connective tissue tear in foot ankle tarsus, tear of the muscles in the shoulder. 8.69% of the wrestlers had injuries of ; nose break, chapped front arm leg, tear off connective tissue in elbow, muscle tear in shoulder. 13.04% of the wrestlers had ; front arm leg break, hand ankle twist, tear of arm muscles. The rate of ergogenic use of is 51.02%. The rate of economic help from the clubs is 392.84TL. There are doctors in the 18.4% of the clubs, there are masseurs in the 30.6% of the clubs, there is neither doctor nor masseur in the 48% of the clubs. In that survey, injury parts in wrestling sport which FILA determines have been taken as examples. The survey results are determined according to the percentage evaluation. It is obvious that the lack of doctor and masseur in the clubs is one of the most important factors of injuries in such kind of sports.Finally, the rise of injuries can be prevented by giving enough importance to the risk factors, necessary equipments, having doctors in the clubs, giving information about injuries to both wrestlers and trainers, explaining the use of general and special warm-up and by right and instantaneous concern. The injuries during matches and training can be prevented by medical apparatus or equipments and the process of injury can be minimized by the instantaneous and right concern. It is easily understood that the importance of a masseur must not be ignored. A masseur can make ready the muscles to the match by doing massage to the tired muscles before or after the training if necessary by using warm-up creams. So, the rate of injuries can be reduced. Eventually and obviously, it is quite possible to reduce the injury rate by supplying necessary equipments, masseurs, physiotherapists and doctors in the clubs