İmamoğlu ilçesi monografisi
The monography of imamoğlu village
- Tez No: 235521
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE İÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bir milletin varlığının en büyük belirtisi sahip olduğu dil ve kültürdür. Bu bağlamda kıtalara hükmetmiş Türk milleti, ana dili ve derin izler bıraktığı kültürüyle küreselleşen dünyada zengin bir birikime sahiptir. Mensubu olduğumuz Türk milletinin vatandaşları olarak bizi birbirimize bağlayan kültürün yaşatılması ve canlı bir şekilde devam ettirilmesi önemli bir görevdir. Bu görev bireyden başlayarak toplumun yapı taşı olan aileye varana kadar devam eden bir zincirdir.İmamoğlu İlçesi monografisi adlı tezimiz toplam 7 bölüm ve Giriş kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında İlçe merkezinin ve köylerinin tarihî, coğrafî ve sosyal yapısı hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Birinci Bölüm'de, inanç yapısı çeşitli başlıklara ayrılarak incelenmiştir. İkinci Bölüm'de, yörede kullanılan giyim kuşam geleneği anlatılmıştır. Üçüncü Bölüm'de, geçiş törenleri anlatılırken, Dördüncü Bölüm'de, ise halk hekimliği konusu işlenmiştir. Beşinci Bölüm'de, halk mutfağının özelikleri ile yörede yaygın olan yemekler anlatılmıştır. Altıncı Bölüm'de, çocuk oyunları ele alındıktan sonra, son bölüm olan Yedinci Bölüm'de, ise yöredeki sözlü edebiyat ürünleri ele alınarak incelenmiştir. Tezimizin sonunda ise derleme yaptığımız kaynak kişilerin listesi, Kaynakça kısmında faydalandığımız eserler, Ekler bölümünde ise yörede konuyla ilgili çekilen fotoğraflara yer verilmiştir.Bu çalışmanın oluşturulmasının esas gayesi, birçok kültüre beşiklik yapmış Anadolu'muzda önemli bir köprü vazifesi gören Adana'ya bağlı İmamoğlu ilçesindeki kültürel değerleri kayıt altına almak ve bu değerleri gelecek nesillere aktarmaktır.
Özet (Çeviri)
The most important sign of the existence of a nation is its culture together with its language. İn this respect, nation of Turks has got a great accumulation with its culture and language in the globilized world. As a member of this great nation it is really important for us to continue this cultural richness. This is a chain ranging from a individual to the family and then to the societyOur thesis, the monography of İmamoğlu Village consists of seven parts and an introduction part. İn the introduction part were the informative details about the town?s and its villages? historical geographical and the social structure. İn the first part, belief structure was studied. İn the second part, clothing styles were studied. İn the third part, passing ceremony was taken up. İn the fourth part, public surgery was studied. İn the fifth part, cuisine of the public and the foods common for the area were taken up. in the sixth part, children?s games were taken up and in the last part oral literature products were studied in detail.Our important purpose for this study is to do a detailed search for town İmamoğlu which was a bridge for different cultures fors o long and carry these values to the next generation.