Türkiye'de transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı ve bir araştırma
The distribution of secret profit by way of putting a price on transfer and a reserch in turkey
  1. Tez No: 235530
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM AK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT AKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Ticaretin ulusal sınırları aşması, uluslar arası ticaretin hızla gelişmesi ve tüm dünyada yaygınlaşması ile birlikte şirketler bulunduğu ülkelerin yanı sıra diğer ülkelerdeki işletmelere ortak olmaya, iştirak etmeye veya yeni şirketler kurulmasına katkıda bulunmaya başlamıştır.Globalleşen dünyada, ülkeler arasındaki yakınlaşmalar ticarette olduğu gibi ülkelerin vergi politikalarında da bazı değişikliklerin yapılmasını zorunlu kılmıştır. Uluslararası ticarette olduğu kadar iç piyasada da önemli bir yer teşkil eden bu düzenlemelerden birisi de transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı konusundaki düzenlemelerdir. Gelişen piyasa şartlarında vergi matrahının düşmesini önleyici tedbirlerin alınmaması; firmaların gizli kazanç yolundan gitmek suretiyle elde ettikleri geliri saklamalarına imkânı verecektir.Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı konusu ülkemizde 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun 13'üncü maddesinde düzenlenmiştir. Bu düzenlemelerde ilişkili kişi tanımı yapılmıştır. Bu tanıma göre şirket ortaklarının veya üst ve altsoylarının, şirketin veya gerçek kişinin sermaye, idare, iştirak bakımından dolaylı veya dolaysız bağlantılı olduğu işletmeler ile yapılan ticaret ilişkili işletmelerle yapılmış ticaret sayılacaktır. Bu düzenleme ile işletmeler; ilişkili bulundukları tüzel veya gerçek kişilerle yaptıkları ticarette bir dizi kurallara uymaları gerekmektedir. İşletmelerin ilişkili kişilerle yaptıkları ticaret, ilişkili olmayan kişi veya tüzel kişilerle yapılan ticaretle karşılaştırıldığında alım veya satımda herhangi bir fark olmamalıdır.Sözü edilen bu düzenlemelere göre ticari işlemlere taraf olan ve aralarında ilişki bulunan gerçek ve tüzel kişiler, yaptıkları ticaretin ticari kurallar çerçevesinde yapıldığını ve olması gereken fiyatın üstünde veya altında olmadığını ispat etmek zorundadırlar. Düzenlemelerin amacı, vergi matrahlarının azaltılmasına yönelik girişimleri engellemektir. Tüm işletmeler transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı konusuna dikkatle uymak zorundadır. Bu çalışmanın amacı transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı konusunun ne ölçüde tanındığı ve yapılan düzenlemelerin uygulamada amacına ulaşıp ulaşmadığını araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Firms apart from their home have begun to contribute or join companies in other countries with developing global and international trade. Turkey has also improved in conjunction with entering foreign capital.In global world, becoming close among countries oblige to make various changes in the tax policies of countries. One of the regulations that have a great importance in both domestic and international marketplace is the regulations concerning camouflage of earning by way of transfer pricing. In developing market conditions, if precautions are made provision for preventing fall in assessments, firms might leap at an opportunity to hide their profit by means of camouflage of earning.In Turkey, several regulations regarding the issue were made together with corporate tax law, numbered 5520. In the regulations, the description of related person made. With this regulation, companies hereafter have to observe a variety of rules in trade done with legal person and natural person. There should not be any difference in commerce comparing to operation?s trade done related persons with not related natural and legal persons.According to these regulations, natural and legal persons that is subjected to trading operations and related between each other have to prove that existing business is done within trading rules and is not over and below the price that have to be. The purpose of regulations is preventing some illegal applications to reduce assessment. All operations have to rigorously obey the issue of income shifting by way of transfer pricing. The aim of this study is to search the awareness of income shifting and whether new regulations achieve their purpose in practice.