Transition from Ottoman guilds to Turkish enterprises: A Weberian approach
Osmanlı loncalarından Türk işletmelerine: Weberci bir yaklaşım
- Tez No: 235564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YAHYAGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çalışma, Osmanlı üretim süreçlerini örgüt teorisi bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle Osmanlı toplumuna has yönetsel ve sosyo-ekonomik etkenlerin üretim örgütlenmesine etkileri üzerinde durulmaktaıdr.Osmanlı'nın kapitalist öncesi bir topluluk olduğu ve loncaların da kapitalist öncesi bir sosyal yapıda üstlenmesi gerekli fonksiyonların aynısını üstlendiği Weberci bir yaklaşımla ve farklı (kapitalist) bir yapıya evrilmiş olan batı ile mukayeseli bir surettte gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, it is aimed to inspect Ottoman production mode with an organizational theory perspective. Especially effects of the unique political/managerial and socio-economic nature of the Ottoman society on the production mode are inspected.Pre-capitalist nature of the Ottoman society and special roles of guilds in such a society- just as the ones in pre-capitalist Europe- is shown. This is accomplished by a Weberian approach and comparison with a divergent (Western) socio-economic structure which succeeded in evolution of production mode to a capitalist one.