The differences/similarities of the roles and the authority levels of product managers, working in local and international pharmaceutical companies in Turkey
Türkiye?deki yerel ve uluslarası firmalarda çalışan ürün müdürlerinin görev ve otorite seviyeleri arasındaki benzerlikler/farklılıklar
  1. Tez No: 235565
  2. Yazar: ASLI TÜRKAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF CAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma, günümüzde ilaç firmalarında çalışan ürün müdürlerinin görevlerine ışık tutmaktadır. Genel olarak, diğer sektörlerdeki ürün müdürlerinin iş tanımlarıyla benzemekle beraber, ilaç firmalarındaki ürün müdürlerinin bu görevlere katılma oranları farklılık göstermektedir.Bu çalışmanın asıl amacı; ilaç firmalarındaki ürün müdürlerinin görevlerini, ana aktivitelere katılma oranlarını analiz ederek incelemek, ve Türkiye'deki yerel ve global ilaç firmalarında çalışan ürün müdürlerinin görev ve sorumluluk açısından farkları olup olmadığını saptamaktır.Bu çalışmada, ilaç firmalarındaki ürün müdürlerinin görev ve katılımları belirlenmiş, ve ürün ile ilgili olan aktivitelere katılım oranları ölçülmüştür.Ürün müdürlerinin demografik özelliklerine, genel görev fonksiyonlarıne ve en çok zaman harcadıkları aktivitelere yönelik sorular içeren bir anket hazırlanmıştır. Ankette, daha önceki çalışmalar sonucu ortaya çıkan, ürün müdürlerinin genel fonksiyonlarını içeren bir liste kullanılmıştır.Araştırmanın sonucu, ilaç firmalarında çalışan ürün müdürleri veya ilerde ürün müdürü olmak isteyenler için son derece faydalıdır.Tüm çalışmanın sonucunda; ilaç firmalarında çalışan ürün müdürlerinin, ana görevlerine olan katılımının sadece firmanın yerel veya global olmasına, ve ürün müdürünün o ürün portföyündeki tecrübesine bağlı olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study provides current insight into the functions performed by today's product managers working for pharmaceutical companies.The main objective of this study is to investigate the pharmaceutical product managers? duties, by analyzing their perceived involvement in the main activities and to understand whether there are any significant difference of product managers? roles and responsibilities between local and international pharmaceutical companies in Turkey.A questionnaire was developed with questions based on product managers` demographic characteristics, overall role function and the activities that they allocate their time to. For the identification of the components of their overall role function and the activities that product managers allocate their time to, a list of components and activities that were successfully developed in previous studies was used.Results of this research suggest numerous implications for pharmaceutical product managers or for the ones who would like to be one in the future.As a result of the whole study, it is found out that product managers? perceived involvements in the main activities of their position is only related with the company?s characteristics, regarding being local or international/multinational, and the characteristics of product manager, regarding having experience as a product manager in the same product portfolio.