Institutionalized children: Coping with liminality in the context of a foster care institution in the south of Brazil
Kurumsallaştırılmış çocuklar : Güney Brezilya?da bakımevindeki liminalitenin yansıtılması
  1. Tez No: 235568
  2. Yazar: PATRİCİA DANİEL SCALCO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİLE GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocuk hakim kurumlarındaki çocuklarındurumlarını açıp yansıtarak, sıfır ile onsekiz yaş arasında, geldikleri çevrelerdegüvenlikleri tehdit altında olan çocuklar için bir çeşit bakımevi olan, Brezilya“abrigo”sundaki pratik ve söylemlere odaklanmaktır.Kurumlardaki çocukların eşiksel durumuna ışık tutan bir kuramsal çerceveiçerisindeki bu araştırma, Brezilya'nın güneyindeki bir bakımevindegerçekleştirilmiş olan, 2006 yılında beş aylık bir katılımlı gözlemin ürünüdür.Analize göre, çocuklar, olağandışı (anormal, sapkın) davranış geliştirmepotansiyellerini saptamayı hedefleyen bir sınıflandırma sürecine tabi tutularak,ebeveynlerinin“negatif”örneklerini tekrarlamaktadırlar. Bu noktada, bakımevlerive temsilcileri, eşiksel - ve bu yüzden“tehlikeli”- varlıkların maruz bırakıldığıpraktilerde onların tabula rasa'ya dönuştürülmesini hedefleyen, Brezilyalı orta veüst sınıfın değerlerini yeniden üretmeyi amaçlayan alanlar olarak işlemektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims at reflecting upon the situation of institutionalizedchildren, focusing on practices and discourses articulated within a Brazilianabrigo, a type of foster care institution for children between the ages of zero andeighteen years old whose safety was threatened in their environments of origin.Within a theoretical framework that casts light over the liminal condition ofinstitutionalized children, this research is the product of five months of participantobservation conducted in 2006 within a foster care institution in the south ofBrazil. The analysis demonstrates that the children are submitted to a process ofclassification which intends to identify their potential to develop deviant behaviorand to replicating the 'negative' examples of their parents. At this point, the fostercare institution and its agents function as a space where liminal?and therefore'dangerous'?beings are submitted to practices that are meant to turn them into ablank slate, where the values of the Brazilian middle and upper classes areattempted to be reproduced.